Bu peynirler 6 ay kumda gömülü kalıyor ve son kullanma tarihi olmayan bu peynirlerin...

En büyük özelliği uzun yıllar bozulmaması olmaları ve çıkarıldıktan sonra yıllarca tüketilebilmeleri olan küp peynirler, aylar sonra kumun altından çıkarılmaya başlandı.

Bu peynirler 6 ay kumda gömülü kalıyor ve son kullanma tarihi olmayan bu peynirlerin...
Yayınlanma Tarihi : 23 Nisan 2021 09:00

Sivas’ın kent merkezine 64 kilometre uzaklıkta yer alan Güney köyünde, vatandaşlar asırlardır süre gelen kuma küp peynir gömme geleneğini devam ettiriyor.

Güney Köyünde yaşayan bazı kadınlar inek sütünden yaptıkları peynirleri ilk önce büyük bir taşın altına bırakıyor. Sonra peynirleri bidonlara dolduran kadınlar, evlerinin mahzen dedikleri kısmında peynirleri kuma gömüyor.

Burada kumun altında 3 ile 6 ay arasında olgunlaşan peynirler isteğe bağlı bir şekilde 12 aya kadar da kalabiliyor. Aylar sonra kumun altından çıkarılan bu peynirler bozulmadan yıllarca tüketilebiliyor.

Köyde yaşayan bu kadınlar şimdi bahar ayında kuma gömdükleri peynirleri kumdan çıkarmaya başladılar.

Köy dışından da oldukça fazla talebin olduğu küp peynirlerini yapmak için kadınlar aylar öncesinden siparişlerini alıyor. Yüzde yüz doğal ve organik yollarla üretilen küp peynirlerin Kg fiyatı ise 30 TL ile 40 TL arasında değişiyor.

"Bu Peynirin Son Tüketim Tarihi Yok"


Bu küp peynirleri yapan kadınlardan Necmiye Yazıcı, “Küp peyniri yapmaya ilkbaharda başlıyoruz. Küp peynirin yapım aşaması oldukça uzun sürüyor. 3 ya da 6 ay sonra olgunlaştıktan sonra yiyoruz. Bu küp peynirinin en büyük özelliği ise uzun ömürlü olmasıdır. Peynirleri yazın bidonlara basıyoruz kışın da yiyoruz.

Sürekli kum ya da külün içerisinde beklemesi, serin alanda durması, sevilmesi de özelliklerinin arasında. Kaymakla sütü birbirinden ayırıyoruz. Yavan peynir olursa onu yapıyoruz, yavan peyniri daha çok seviliyor küp peynirde öyle. Yağlı olursa yağlı peynirle yapıyoruz. Uzun süreli olduğundan dolayı insanlar daha çok tercih ediyor"

"Toprağın ve külün içerisine gömülmesinin nedeni ise serin olduğu için, olgunlaşması için ve peynirin tadını alması için gömülüyor. Doğal yöntemlerle olgunlaştırıyoruz. Peynirlerin alıcısı çok oluyor şu anda bile var. Artık Sonbahara doğru yetiştiremiyoruz. İlkbahardan talepler oluyor bizde sonbahara kadar hazırlıyoruz.

Peynirleri beğenen çok fazla, hiç yemeyip tattıktan sonra beğenenler de oluyor, vazgeçemeyenler de oluyor. Peyniri topraktan çıkarıp tüketmeye başladığın zamandan beri durabiliyor. Bu peynirin son kullanma tarihi yok. Daima yenilebilir, daima tüketilebilir’’ ifadelerini kullandı

Bu konuda Tuğba Kervankıran ise, “Peynirlerimiz oldukça güzel oluyor. Sütten, kaymaktan olan peyniri torbaya boşaltıp tuzluyoruz. Ardından taşlıyoruz. Kuma, toprağa gömüyoruz. Böylece tadı daha güzel oluyor ve daha küp şeklinde oluyor" sözlerini söyledi.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler