Bu Sebzeleri Sofranızdan Eksik Etmeyin Haziran Ayının En iyi şifa deposu sebzeleri..

Bu Sebzeleri Sofranızdan Eksik Etmeyin Haziran Ayının En iyi şifa deposu sebzeleri..

Yaz mevsimi haziran ayı ile beraber nihayet başladı. Bol bol güneşin tadını çıkarırken bir yandan da sağlıklı beslenerek zinde kalabilmek önemli. Haziran ayında yetişen bu sebzelerden tüketerek sağlığınızı koruyun!

Haziran ayında doğalından yetişen bu sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Hem sağlığa yararlı olan hem de en lezzetli dönemlerinde olan bu sebzeler ile haziran ayını sağlıklı beslenerek geçirin.

Salatalık

Haziran ayında başlayan salatalık mevsimi eylül ayına kadar sürüyor. Bugüne kadar yediğiniz tatsız salatalıkların nedeni bu olabilir. Yazın en serin bitkisi olan salatalığın bilindiği gibi yüzde doksan altısı sudur. Bununla beraber yüz gramında on üç kalori bulunduran salatalık iyi bir diyet arkadaşıdır. Doğal bir antioksidan olan salatalık sayesinde vücudunuzdaki hücreleri serbest radikallerin neden olabileceği etkilere karşı korur. Orta boyutlarda bir salatalığı tükettiğinizde günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde on altısını karşılamış olursunuz.

Taze fasulye

Taze fasulye yemeği mayıs ayından eylül ayına kadar mevsiminde pişirmek mümkün. Diğer yaz sebzeleri gibi yoğun bir C vitamini deposu olan taze fasulye, folat ve B9 da içermektedir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna katkıda bulunan taze fasulye, hücrelerin de düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. 

Biber çeşitleri

Haziran ayında ortaya çıkan biber türlerinin çoğu ışık, nem ve sıcaklık ihtiyaçları ile doğal yaz sebzeleridir. Serada da üretildiği için senenin her vakti ulaşması mümkün olan biberlerin içerisinde yoğun miktarda C vitamini bulunmaktadır. Hatta portakalın iki katı kadar c vitamini bulunduran biberden büyük bir tane yemek günlük C vitamini ihtiyacının yüzde yüzünü karşılar.

Diyet sebzesi olarak da bilinen kırmızı biberin yüz gramında kırk kalori bulunur. Yüzde doksan sudan oluşan kırmızı acı biber içeriğindeki kapsaisin ile kalp sağlığına faydalıdır.

Yeşil kabak

Bol sulu diğer bir yaz sebzesi de yeşil kabaktır. Kabağın yüz gramı sadece on dört kaloridir ve c vitamini ile potasyum açısından çok zengindir. Düzenli tüketildiğinde vücudu temizleyen kabak büyük bir antioksidan kaynağıdır. Yüzde 96.5 oranında sudan oluşan kabak bir tane orta boyda tüketildiğinde günlük ihtiyaç duyulan C vitamininin yüzde 26'sı kadarını karşılar.

En Yeniler