Bu Şekilde Uyuyanlar Dikkat! Cerrahi Müdahale Gerekebilir...

Bu Şekilde Uyuyanlar Dikkat! Cerrahi Müdahale Gerekebilir...

Uzmanlar uyarıyor, hem çocuklarınıza hem de kendinize dikkat edin. Eğer bu şekilde uyuyorsanız ilerleyen safhalarda çok büyük rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Uyku sırasında kendinize dikkat edin, semptomlar bulunuyorsa...

Ağzını açarak uyuyanları bekleyen tehlike. Geniz eti büyümesi tehlikesi işitme kaybına kadar götürebilir. Hem çocuklarınıza hem de kendinize dikkat edin!

Ağzı açık uyuyanları bu tehlike bekliyor olabilir. Genel olarak nefes alma konusunda burunda bir sıkıntı olduğunda ağız açılır ve uyurken farkında olmadan ağzımızdan nefes alabiliriz. Bazı durumlarda bu durum horlamaya kadar çıkabilir. Ancak bu etkiler sürekli yaşanıyorsa ve benzer semptomlar çocuğunuzda varsa muhakkak erkenden doktora görünün!

Semptomlar neler?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzm. Dr. Mustafa Konaklıoğlu'nun açıklamalarına göre çocuklarda en sık iki ile beş yaş arasında büyüme görülen geniz eti büyümesine karşı ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor. Çocukları kötü etkileyen durumu anlayabilmek için ise bu semptomlara dikkat etmek gerekiyor. Eğer çocuğunuzun ağzı sürekli açıksa, uykusu esnasında da ağzını açıp solukta duraklamalar yaşayarak bir yandan da horluyorsa ya da hastalığı olmadığı halde sürekli burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı çekiyorsa dikkatli olmak gerekiyor. Bu semptomlar geniz etinin büyüklüğünden bağımsız olarak ortaya çıkmakla birlikte, ağız açık uyunduğu için mikroplar kümelendiği için sık sık nezleye yakalanabilirler. Diğer yandan orta kulakta biriken hava nedeniyle sıvı dolması da işitmede azalmaya yol açmaktadır. Eğer çocuğunuzun yüzündeki kemikler ya da düşlerinde yapı bozuklukları varsa, uyku düzensizliği ya da büyüme ve gelişme geriliği yaşıyorsa geniz eti sıkıntısından kaynaklanıyor olabilir.

Spreyle tedaviye başlanır

İlk adımda çocuklara geniz etinin küçülmesi ve rahatlama sağlamak için spreyler verilmektedir. Gözlemlenene göre bu spreyler geniz etlerini yüzde yirmi ile yüzde otuz oranla küçültebilmekte.

Sprey rahatlatsa bile...

Ancak spreyden sonra şikayetler devam ediyorsa  cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak sprey sonrasında rahatlama sağlansa da bu tehlikenin devam edebileceği bilincinin de olması gerekiyor. Çünkü bazı hastalarda sprey düzelme sağlasa da kendisini tekrar edebileceği için ikinci seferde cerrahi ameliyat mecburi olabilir.