Bu Semptomlara Sahipseniz Saçlarınız Nezleye Yakalanmış Olabilir! Saç Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu Semptomlara Sahipseniz Saçlarınız Nezleye Yakalanmış Olabilir! Saç Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu semptomlar saç nezlesinin habercisi! Durum daha da kötüleşmeden önleminizi alın! Günlük hayatı kötü etkileyen ve yaşam kalitesini azaltan bu rahatsızlığa sahip olabilirsiniz. İşte saç nezlesinden kurtulmanın yolları...

Kişileri çok zorlu bir sürece sokan ve oldukça rahatsızlık verici olan saç nezlesi hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Saç nezlesi hastalığının ise maalesef bilinen bir tedavisi yok ancak semptomlar carsa bu önlemleri mutlaka alın!

Saç nezlesi ismi insanı biraz afallatabilir ancak böyle bir rahatsızlık mevcut.. Saç nezlesinden muzdarip kişiler kafa derilerinde sürekli bir batma hissi ile beraber ağrı da hissederler. Sürekli gelen kaşıntılar nedeniyle kafa derisinde büyük hasarlar bile meydana gelebilir. Bazılarında ise saç derisinde yanma şeklinde seyreden bu rahatsızlığın diğer isimleri ise rapunzel hastalığı ya da prenses hastalığı olarak da geçiyor.

Saç nezlesinin belirtileri neler?

Bu belirtileri kendinizde görüyorsanız saç nezlesine yakalanmış olma ihtimaliniz bulunmakta. En yaygın etkilerinden biri ise saç derisinin kıl köklerinde bir ağrı ve yanma hissiyatıdır. Bunun yanında eğer bu belirtiye kulan asmazsanız saç diplerinizde büyük yaralar ve saçlarınızda dökülme yaşanabilir.

Saç nezlesinin sebebi bilinmese de ortaya atılan teoriye göre hastalıktan muzdarip kişilerin saç derileri aşırı hassas sinirlere sahiptir. Bu nedenle uzu süre saçın toplu halde kalması hassasiyeti arttırmakla beraber saç derisinin bir yandan ha havasız kalması da "at kuyruğu" sendromuna neden olur. Söz konusu durum ise saç kaybı ile doğrudan ilişkilidir.

Saç nezlesi olan kişiye ne iyi gelir?

İlk adımda saç nezlesine yakalanmamak için neler yapılabileceğine bakalım. Öncelikle banyo sonrasında saçların kurutulmasında dikkatli olmak ve duş aldıktan sonra hemen dışarı çıkmamak gerekiyor. Saç diplerini gerecek şekilde saçları toplamamak da oldukça mühim.

Stresten uzak durmak önemli faktörlerden biri. Ayrıca gün içerisinde Yumurta, balık, et, süt gibi protein ve vitamin zengini besinleri mutlaka tüketerek saçları ve bağışıklığınızı koruyun. 

Diğer bir durum ise diyetler ile bağlantılı. Çok ağır ve hızlı etki verecek zor diyetlerden kaçının. Saç bakımınızı organik ürünlerle yapın ve hormonal bir rahatsızlığınızın olduğunuzdan şüphe ediyorsanız doktora görünmeyi ihmal etmeyin.