Bu Sos Olmadan Makarna Yapmayınız Makarnayı Daha Lezzetli Yapan Sos Tarifi

Bu Sos Olmadan Makarna Yapmayınız Makarnayı Daha Lezzetli Yapan Sos Tarifi

Makarnayı salça ya da peynirle yemekten sıkılanlar için harika bir tarif. İtalyan ustaların orijinal tarifi ile makarnanın en güzel halini evinizde pişirin. Makarna severleri çok sevindirecek sos tarifi...

Ekmek banarak bile yiyebileceğiniz harika bolonez sos olmadan bir daha makarna yapmayacaksınız. Hem kolay hem de evdeki malzemelerle hızla yapabileceğiniz bolonez sos tarifi yazımızda.

Bol kıymalı ve zeytinyağlı enfes bolonez sosu yaptığınızda makarnaya iyice yapışması için haşladığınız makarnanın üzerine soğuk su dökmeyin. Nişastasını kaybeden makarnada sos tutunamaz.

Bolonez Sos Yapmak İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Nefis bolonez sos için ilk olarak yüz elli gram taze dana kıyma gerekecek. Bir büyük kuru soğan ve orta boyutlarda bir havuç ve iki domates gereken sebzeler arasında. Bunun yanında iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı, bir yemek kaşığı domates salçası, iki diş sarımsak, bir tatlı kaşığı kadar kekik, bir tane defne yaprağı ve bir çay kaşığı da karabiber gereken malzemelerin arasında. Tuz oranını bir çay kaşığı ile sınırlandırabilirsiniz. 

Bolonez Sos Tarifi Nasıl Yapılır?

İlk olarak sos tavamızı çıkaralım. Ocağa yerleştirip altını açalım ve iki yemek kaşığı zeytinyağını iyice kızdıralım. Sonrasında ince kıydığımız soğanlar ve havuçları aynı anda tavanın içerisine atalım. Biraz renk alana kadar tahta kaşık yardımı ile soteleyelim. Ardından domates salçasını ekleyelim. İster ince dilimlenmiş isterse de bütün sarımsakları da kıyma ve kekikle beraber tavaya alalım ve soteleme işlemine devam edelim. 

Karıştırmaya devam edin çünkü tüm sosun eşit pişmesi gerekiyor. Özellikle kıymanın pişmemiş yeri kalmamalı. Bu nedenle sotelemeye devam ederken renk aldığına ve suyunu salıp çekmesini bekleyin. Suyunu çekince rendelenmiş olan domatesleri ve defne yaprağını artık tavaya alalım. Bu şekilde yaklaşık yarım saat kadar durmadan karıştırarak pişirmemiz gerekiyor.

Suyunu çeken sos içerisinden defne yapraklarını çıkarabilirsiniz. En son aşamada da karabiberle beraber tuzu da ekleyin. Bolonez sos artık servise hazır, afiyet olsun.

İlgili Haberler