Bu Temizlik Sırrıyla Kahve veya çay lekesi artık sorununuz olmayacak.. Kahve lekesi nasıl çıkarılır?

kahve ve çay lekesi en sinir bozucu lekelerdendir. Bu yüzden temizlik yaparken belki de en zorlandığımız şey onlardır. Peki kolay yoldan bu lekelerden nasıl kurtulabiliriz? İşte püf noktalar

Bu Temizlik Sırrıyla Kahve veya çay lekesi artık sorununuz olmayacak.. Kahve lekesi nasıl çıkarılır?
Yayınlanma Tarihi : 24 Mart 2021 11:00

kahve çay milli içeceğimiz olsa da bir yere dökülünce canımız çok sıkılır. Adeta sinir küpüne döneriz. Oysa can sıkmaya hiç gerek yok

Bazı püf noktalar sayesinde bu lekelerden kurtulmamız  mümkündür. Uzun zaman önce izlediğim yabancı bir programda bu sırları öğrendim o gün bugündür uygularım. Sizin de işinize yarayacağını düşünüyorum. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yüzeylere dökülen lekeler herkesin korkulu rüyası.. Bir de çay kahve gibi koyu renkli ise hatta Türk kahvesi gibi telveli ve yüzey tarafından emilebilen bir leke ise temizlemek zulüm oluyor. 

Halı, kanepe ve koltuklara döküldüğünde kara kara nasıl temizleyeceğimizi düşündüğümüz bu lekeleri çıkarmak aslında mümkün. Hem de oldukça kolay bir yöntemle...

Kahve Lekesi

Kahve çıkmayan bir leke değil ki biraz uğraştırır ama sonunda çıkar diyor olabilirsiniz. Kolay yöntemle kurtulmak varken neden daha zahmetli olana yönelesiniz ki? 

Öncelikle kahve dökülen yüzeye hemen müdahale etmek çok önemli. Dökülen kahveyi yüzey emmeden önce bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile alabilirseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Çünkü kumaş yüzeye işleyen kahveyi iz kalmadan çıkarmak çok zordur. Temizliği ise bilindik yöntemler;

Kahve dökülen yüzey kurumaya bırakılmadan hemen silinmeli. Bir kovaya çamaşır suyu ya da evinizde kullanıp da memnun kaldığınız yüzey temizleyiciden dökerek lekenin derine inmesine engel olabilisiniz. Diyelim ki halınıza döküldü. Burada yapmanız gereken halınızı üst kısmından sildikten sonra bir de arka kısmını çevirerek silmek.

Hatta arka yüzeyinden önce kolonya dökün ve öyle silin. Eğer hala çıkmadıysa su kaynatın halının altına bir leğen koyun ve arka yüzeyinden kaynar su dökerek akmasını sağlayın. Kahve içeriğinde yağ olan bir içecektir. Kaynar su kahve lekesinin daha çabuk çözünmesini sağlayacak ve temizliği daha kolay olacaktır.

Çamaşır Suyu 

Sıcak su ve kolonya ile çıkmıyorsa çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle halı ve koltuklarınızın kumaş yüzeyinin çamaşır suyundan etkilenmeyeceğinden emin olmanız gerekir. Daha önce denediniz ve renk vermiyorsa kahve dökülen yüzeye çamaşır suyu dökerek 1 dakika kadar bekleyin, lekeli bölgeye nüfuz ettiğinden emin olunca ıslak bir bez ile bastırarak silin. Ardından mutlaka su ile iyice durulayın.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz

İlgili Haberler