Bu Yağın Faydalarına İnanamayacaksınız! İşte Nane Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Aromatik bitki türlerinden biri olan nane, ülkemizde de oldukça tercih edilen bir cilt bakımı ürünü haline gelmiştir. Nane yağının cildimize faydalarını sizler için derledik..

Bu Yağın Faydalarına İnanamayacaksınız! İşte Nane Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi : 17 Aralık 2020 01:38

Ülkemizde de yetişen nane, aromatik bitki türlerinden biridir. Bu bitkiden nane yağı elde edilir. Çok yönlü, hoş kokulu nane yağı, modern tıp ve mutfak başta olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılır. Cilt bakımında da en çok tercih edilen malzemelerden biri olan nane yağı, pürüzsüz görünüm ve sağlık sunar. Peki, nane yağının cilde faydaları nelerdir?

Cilt Tahrişi ve Kaşıntıyı Hafifletir

Nane yağı serinletici ve yatıştırıcı bir etkiye sahip. Bu nedenle cilt tahrişini ve kaşıntıyı hafifletme özelliği barındırır. Cildinizde oluşan kaşıntılı bölgeye birkaç damla nane yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

Nane yağının cilde faydaları arasında sayılan bir başka konu da yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamasıdır. Antibakteriyel özellikleri bulunan bu esansiyel yağ, yara üzerine hafif şekilde uygulandığı zaman, hem kaşıntıyı önler hem de yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olur.

Sedef Hastalığına İyi Gelir

Cildin kuru, pullu ve kaşıntılı hale geldiği durumlarda fayda sunan nane yağı, sedef hastalığıyla da başa çıkabilir. Bunun için düzenli şekilde nane yağı kullanmanız önemli.

Sivilce ve Akneleri Yok Edebilir

Yüzdeki akne ve sivilcelerle iyi bir şekilde savaşması da nane yağının cilde faydaları arasındadır. Bunun en büyük nedeni, nane yağının antimikrobiyal ve antioksidan özellikler içermesidir. Bu yüzden nane yağı cildi nazik bir şekilde temizler, arındırır ve bakterilerin oluşumunu engeller.

Nane Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

Nane yağının cilde faydaları hakkında bilgiler sunduktan sonra, bu esansiyel yağı nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim. Nane yağını farklı şekillerde cildinize uygulayabilirsiniz. En iyi yöntem için aşağıdaki talimatlara göz atabilirsiniz:

Malzemeler

  • 4 damla nane esansiyel yağı
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 3 çay kaşığı sofra tuzu

Uygulama Talimatı

  • Plastik bir kapta sofra tuzunu ve zeytinyağını birleştirin. İyice karışmalarını sağlayın.
  • Nane esansiyel yağını da zeytinyağlı karışıma dahil edin.
  • Harika bir peeling uygulaması için cildinizi yıkayıp, durulayın.
  • Ardından nane yağlı karışımı bir cilt fırçası ile cildinize sürün.
  • Cildinizi nazikçe fırçalayın.
  • Parlak ve sağlıklı bir görünüm için bu uygulamayı haftada iki ila üç kez tekrar edebilirsiniz.