Bu yiyeceği yerken dikkat! En riskli yiyecekler raporunda yer aldı...

Bu yiyeceği yerken dikkat! En riskli yiyecekler raporunda yer aldı...

Bu yiyecek zehir saçıyor! Uzmanlar hiç tahmin etmeyeceğiniz bir gıda üzerinde araştırma yaptı. Sonuç ise korkunç oldu. Uzmanların verileri ürküttü, her gün sağlıklı diye yediğimiz o gıda zehir çıktı. Peki biz ne yiyeceğiz?

Amerika Birleşik Devletlerinin gıda gibi pek çok üründen sorumlu olan  Food and Drug Administration'ın yaptığı bir araştırmaya göre her gün aldığımız o besin çok zararlı çıktı. En riskli yiyeceklerin raporunu yayınlayan devlet dairesi herkesi şaşırttı. Yayınlanan yiyecekler arasında ton balığı ve yeşil sebzeler bile bulunuyor...

Food and Drug Administration'ın yürüttüğü en riskli yiyecekler araştırmasının bulguları herkesi ürküttü. Araştırmanın sonuçlarına göre risk grubuna giren bu yiyeceklerin iyi temizlenmesi tavsiye ediliyor. Yoksa verilere göre sonuç en büyük felakete bile götürebiliyor.

İlk olarak sıralamada ton balığının yer alması balık sevenleri çok üzdü. Konserve içerisinde satılan ton balıkları aslına bakılacak olursa fazla tüketilmemeli. İçerisindeki yüksek cıva oranı ile hamile kadın ve bebeklerinin sinir sistemlerine olumsuz yönde etki ediyor.

Mantarı yıkamayın deseler bile...

Diğer bir gıda ise mantar. Mantar ölümleri yaygın olarak bilinse de öldüren mantarın bahçede bulunan bilinmeyen mantar olduğu düşünülür. Bir kısmı doğru olan bu önermede yanlış olan pazardan aldığımız kültür mantarının da bizi zehirleyebileceği. Alınan mantarın iyi yıkanmaması veya temizlenmemesi maalesef ölüme kadar götürebilecek düzeyde zehirlenmeye kapı aralıyor.

Yumurta da masum değil

Sarmonella virüsünün de yumurtalardan bulaşabildiğini ortaya koyan uzmanlar, yumurtanın da mutlaka uygun şartlarda pişirilmesi ve taze olarak tüketilmesini tavsiye ediyor. Çiğ olarak tüketilen yumurta sarmonellaya neden olurken, yumurtanın çiğ ya da bayat olduğu ise bir bardak su ile anlaşılabilir. Bir bardak ya da derin kaba yumurtanın boyutunu geçecek kadar su doldurun. Yumurtayı bıraktığınızda dibe çöküyorsa taze yumurtadır. Ancak su yüzeyinde kaldıysa o zaman bayattır.

 

İlgili Haberler