Bu Yiyecekler Gaz Yapıyor Karın Bölgenizdeki Şişkinliğin Nedeni de Onlar Çıktı Yerken Dikkat Edin

Dümdüz bir karın isteyenlerin bu yiyeceklere karşı da bilinçli olması gerekiyor. Neredeyse her gün yediğimiz yiyecekler de karında ve midede rahatsızlık verecek seviyede şişkinlik yapabiliyor. İşe o yiyecekler..

Bu Yiyecekler Gaz Yapıyor Karın Bölgenizdeki Şişkinliğin Nedeni de Onlar Çıktı Yerken Dikkat Edin
Yayınlanma Tarihi : 19 Haziran 2021 15:09

Karındaki şiş hissi ve eğimli bir göbek kimsenin hoşuna gitmez. Mideyi ve karın bölgesini dümdüz yapmak için ise bazı gıdaları tüketmemek gerekiyor.

Bilinene göre sağlıksız bol yağlı, şekerli ve karbonhidrat içeren besinler zaten hazımsızlık ve sindirim sorunlarına yol açabiliyor.

Bunlara karşın bazı sağlıklı besinler de şişkinliğe yol açabiliyor. Aklınıza ilk olarak fasulye gelebilir ancak günlük olarak tükettiğimiz pek çok besin aslında gaz yapma eğiliminde, işte o yiyecekler...

2005 senesinde Gastroenterology dergisinde bir makale yayınlandı. Burada yer alan araştırmanın sonuçlarına göre mide veya karında oluşan şişkinlik sorunlarının altında dört faktör yatıyor. sübjektif karın şişkinliği hissi, karın içerisindeki içeriğin büyüklüğü, nesnel karın şişliği ile karındaki duvarın kas aktivitesi olarak dörde ayrılıyor. 

Kuru fasulye ve mercimekte bulunan karbonhidrat tetikliyor

Ancak aslında karında şişkinlik oluşumu her zaman sağlıksız değildir. Çünkü içerisinde çok fazla besin maddesi bulunduran fasulye ve çeşitleri de gaz yapsa bile aslında zarar vermez.

Tabi önceki geceden suya yatırarak bu etkiyi azaltmak gerekiyor yoksa sancıları ile başa çıkmak çok zor olacaktır. Fasulye FODMAP'lar olarak da bilinen bazı karbonhidratları barındırır.

FODMAP'lar kısa zincirli karbonhidratlardır ve pek çok kez şişkinliğin ana sebebi olmaktadırlar. Çünkü ince bağırsakta iyi bir şekilde sindirim gerçekleşmez ve bağırsak bakterileri bunları tüketerek kalın bağırsağa gider. Bakteriler karbonhidratlarla beslenirken gaz oluşumu meydana gelir. 

Sadece kuru fasulye değil, diğer bir önemli bakliyat olan mercimek de aynı karbonhidratları barındırır. Ancak şişkinlik olmasın diye sakın mercimeği kesmeyin. İçerisinde demir, folat, protein ve bol lif barındıran mercimek günlük manganezin ihtiyacının yüzde kırk dokuzunu karşılamaya yeter. 

Soğan ve sarımsağın yanında şaşırtan o besin de gaz yapabiliyor

Bu gıdalara karşı dikkatli olsanız bile soğan ya da sarımsak duyarlılığınız varsa o zaman antikor üretimi nedeniyle şişkinlik oluşabilir. Hemen hemen herkesin her gün bir miktar tükettiği soğan ve sarımsak da bu etkilere yol açabilir. Ancak bu durum soğan sarımsağı bırakmaya neden olmamalıdır.

Sağlığa çok faydalı olan bu besinlerden vazgeçilmemesi gerektiği vurgulanıyor çünkü aslında şişkinliğe karşı önerilen probiyotikler bile bazı kişilerde şişkinlik yaratabiliyor. uzmanlara göre eğer yoğurt tükettiğinizde şişkinlik oluşuyorsa, bir de turşuyu denemeniz gerekiyor. Durum dönemsel olarak devam ederek sonrasında düzelebilir de...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.