Bu yiyeceklere dikkat edin! Faydalı diyorduk oysa Böbrek Taşı Oluşumuna neden oluyor

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Üroloji bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yücel Boz, böbrek taşı oluşumu hakkında önemli açıklamaları dile getirdi.

Bu yiyeceklere dikkat edin! Faydalı diyorduk oysa Böbrek Taşı Oluşumuna neden oluyor
Yayınlanma Tarihi : 27 Nisan 2021 11:30

Daha sık olarak ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde böbrek taşı rahatsızlığının görüldüğünü belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yücel Boz, ‘’Taş düşüren bir birey için diyet, analiz sonucunda önerilebilir. Taşların oluşumunda sadece sütlerin değil, cinsine göre yeşillik ya da kuruyemişler de çeşitli taşların oluşumuna sebebiyet verebilir’’ dedi.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi Üroloji bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yücel Boz, böbrek taşı oluşumu hakkında önemli açıklamaları dile getirdi. Yücel Boz, ortalama 5 insandan birinin 1 kez taş düşürdüğünü ifade ederek, ‘’ Her taş düşürenin yarıya yakını hastalığa tekrar yakalanabiliyor.’’ dedi.

Taş hastalığında ırk, coğrafi, beslenme ve etnik kökenlere bağlı birçok durumun söz konusu olduğunu belirten Boz, ‘’Örneğin sıcak iklim bölgelerinde yaşayan insanlar, diğer insanlara göre daha fazla su kaybeder. Bu sebepten dolayı sıcaklığın yoğun olduğu bölgelerde veya sıcaklığa maruz kalarak çalışan bireylerde taş hastalığı daha sık görünmektedir.

Ülkemiz için konuşacak olursak en sık görüldüğü yer olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi diyebiliriz. Ama her ilde her bölgede insanlarda taş hastalığı görünebilir. Buradaki önemli husus beslenmedir. Her gün insanın aldığı sıvı miktarı ve tüketilen gıdanın metabolik yükü aynı olmadığından kimseye gelecekte taş düşürebilir ya da düşüremez diyemeyiz.’’

‘’Diyeti Taş Analizi Belirler’’


Yücel Boz, 55mm altındaki taşların tıbbi müdahale gerektirmeden düşürülebildiğine değinerek, ‘’Eğer birey tek böbrekli değilse, aktif enfeksiyon geçirmiyorsa ve böbrek fonksiyonu bozuk değilse bu taşı kendisinin de düşürebileceği beklenmektedir. Ama biz taşın gerçek fiziksel yapısını ve özelliklerini bilmek için analiz yapılmasını öneriyoruz. Her bireyde taş bileşeni aynı olmayabiliyor.

Normalde bir kez bile taş düşüren birinde ideal olan mümkün durumda ise hepsini taş analizine gönderip, bu analizin sonucuna göre diyet listesi gönderebiliyoruz. Taş hastalığı görüntüleme ile tanı konulan bir şey, sadece kan ve idrar tahliliyle kanaat getiremeyiz.

Taş analizi yapılırken fiziksel yöntemlerle yapılmalı, bu konuda Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalı merkezler de bulunuyor. Diğer yandan bireye taşın boyutuna, ağrı eşiine ve enfeksiyon durumuna göre taş tedavisi seçenekleri sunabiliyoruz.

Taş düşüren birey için diyet, taş analizinden sonra mümkündür. Çünkü kalsiyum ozalat taşı olan birine önerdiğiniz diyetle, ürük asit taşı olan birine önerilen diyet aynı değildir. Taşın tipine göre yapılan fiziksel taş analiz sonucuna ve metabolik değerlendirmeye göre buna karar verilmelidir. Taş oluşumunda sadece sürt ürünleri değil taşın cinsine göre yeşillik ya da kuruyemişler bile çeşitli taş oluşumuna sebep olabiliyor.

‘’Bol Su İçin, Tuzu Azaltın’’


Boz, halk arasında süt ürünü gibi gıdaların az tüketildiğinde taş oluşmaz inanışının yanlış olduğunu dile getirerek, ‘’Günlük diyetinizde belirli bir oranda kalsiyum almalısınız. İlave olarak tüketilen D vitamini ve kalsiyum takviyeleri, göreceli olarak taş oluşma riski artırır’’ dedi.

Boz, böbrek taşı hastalarının yapması gerekenleri de şu şekilde dile getirdi, ‘’Yapılabilecek en pratik şey gün içine yayarak bol bol su tüketmektir. Ayrıca tuz tüketimine de dikkat edilmelidir. Fazla tuz tüketimi kalsiyum tutucu özellikte olduğu için taş oluşum riski artacaktır. Bundan dolayı böreklerde ve idrar yollarında taş oluşabilecek sebepleri ortadan kaldırmak için tuz tüketimi azaltılmalıdır.

Diğer yandan insan vücudu tükettiği su kadar idrar çıkarmamaktadır. Çünkü vücutta nefesle ve terle olan ısının dengesinde de sıvı kullanılıyor. Buradaki önemli husus, kişinin çıkardığı idrar miktarı, özellikte tekrarlanan üriner sistem de taş hastalığında daha da önemli olmaktadır. Taş hastalarının günde 1,5 – 2 litre kadar idrar oluşumunu sağlayacak bir şekilde su tüketmesi önerilmektedir.

Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden içeriklerimiz alıntı yapılamaz... 

Fotoğraf: İHA

İlgili Haberler