Bu yiyeceklere dikkat edin! Yenildiğinde Psikolojiye etki ettikleri ortaya çıktı

Mutsuz olmak kimse istemez. Bazı yiyeceklerin mutsuzluk üzerinde olumlu etkileri olduğu açıklandı. İşte mutluluk hissine kapılmanıza neden olan yiyecekler

Bu yiyeceklere dikkat edin! Yenildiğinde Psikolojiye etki ettikleri ortaya çıktı
Yayınlanma Tarihi : 23 Kasım 2020 13:54

Kış ve Sonbahar ayları en fazla mutsuz olduğumuz aylar. Havaların soğuk olması ve beraberinde gelen kış hastalıkları zorlu bir süreç geçirmemize neden olmaktadır.

Sonbahar depresyonu ise bilinen ve yaygın bir problem. İşte bütün bunların ışığında can sıkıntımızı gidermeye yarayan bazı gıdalar var.

O yiyeceklerle ilgili bilgileri Ulusalpost olarak sizler için sıraladık.

Bu listedeki yiyeceklerle kendinize mutluluk hissi verebilirsiniz :) Gezmek tozmak ve film izlemek haricinde unutmayın midenize de dikkat etmeniz gerekiyor :))

İşte öğrendiğinizde çok şaşıracağınız yiyecekler...

Beslenme şeklinin ruhsal durumu doğrudan etkilediğini ve yiyeceklerin beyin fonksiyonları üzerinde oluşturduğu etkilerle ilgili açıklamalarda bulunan , Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, hindi eti, çikolata, bal, fındık, muz, yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerin yenildiğinde mutluluk hissi verdiğini açıkladı..

BAHARATLAR RAHATLATIYOR
 

Bazı yiyecekleri fizyolojik etkileriyle birlikte ruhsal durum ile de bağlantılı olarak ele almak gerektiğini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “Bazı yiyeceklerin enerji verici ve rahatlatıcı bir etkisi bulunuyor diyerek bazı örnekler verdi... 

Örneğin, hindi eti, çikolata, bal, fındık, muz, incir, ceviz, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler gibi gıdalar mutluluk hissi verebilecek olan yiyecekler olarak bilinmektedir. Öte yandan  tarçın, kekik, nane, kimyon, zencefil, rezene gibi baharatların ise rahatlatıcı etkisi bulunmasından dolaylı olarak mutluluk oluşturacak bir potansiyeli olacağını ifade etti. Bu yiyeceklerin yenilip vücuda alındıktan sonra etki ettikleri hormonlar vasıtasıyla mutluluk hissi verdiği bilinmektedir” açıklamasında bulundu

ÇİKOLARA YERKEN DİKKAT

Yiyeceklerin vücutta hangi yollardan geçerek mutluluk hissi oluşturduğunu da ayrıntılı bir şekilde anlatan Uzel, “Örneğin çikolata, içerisinde bulundurduğu tryptofan ve phenylethylamin sayesinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğunu belirtiyor.

Yenildikten sonra bu bileşenler sayesinde beyin aktive olur, sonrasında vücut endorfin ve serotonin adı verilen mutluluk hormonlarını normalden daha çok salgılar

. Bu hormonlar mutluluk hissi uyandıran hormonlar olduğundan kişi kendini ruhen daha iyi hissedebilecektir. 

Unutmayın ki Açlık durumunda bu hormonların seviyesi de azalacağından kişi kendini tokken olduğundan daha mutsuz hisseder.

Kişiler mutsuz ve aç olduğunda Bu yüzden tatlı ihtiyacı duyar. Bir miktar çikolata tüketildiğinde endorfin ve serotonin salgılanması tekrar düzene girerek kişinin kendini böylelikle tekrar mutlu hissetmesi sağlanır.

Çikolata yerken burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus yağ içeriği çok olan çikolatalar yerine kakao oranı daha yüksek olan çikolatanın yenilmesi, yenilen çikolata miktarının anormal düzeyde olmamasıdır” ifadelerini kullandı.. 

BAK SEN ŞU MERCİMEĞE...

Çikolatanın verdiği benzer hissin, mercimek, nohut, bezelye, fındık, ceviz gibi karbonhidrat içeren diğer Yiyecekelr tarafından da sağlanabileceğini açıklayan Ruhan Aşkın Uzel, “Aynı zamanda, muz, incir gibi meyvelerde serotonin üretimini tetikleyecek olan triptofan aminoasidi bulunmaktadır.

Bu etki, yeşil yapraklı sebze grubundan brokoli, ıspanak gibi sebzelerde ve patateste de görülebilmektedir açıklamasında bulunarak şunları kaydetti. 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey bağırsak sisteminin önemi vurgulanmalıdır. Çünkü bağırsak sisteminin düzgün bir şekilde çalışması da kişilerin mutluluk durumunu olumlu yönde tetiklemektedir.

Bağırsak Fonksiyonları nasıl düzeltilir?

Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesinde nelerin etkili olduğunu da açıklayan Uzel şunları kaydetti: 

 yeşil yapraklı sebzelerin ve meyve grubunun önemi kaçınılmazdır. Ayrıca balık türlerinden somon, sardalye, ton balığı içerdiği omega yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonları üzerine olumlu etki gösterirken, depresif modun da önlenmesinde katkı sağlamaktadır” açıklamasında bulundu... 

İlgili Haberler