Bu yiyecekleri birlikte sakın yemeyin çünkü yenildiğinde hastanelik edebiliyor...

Damak tadı herkesin farklıdır bazı yiyecekleri birlikte tüketmeyi çok seviyoruz ancak bu zararlı olabiliyor. Sağlığınız için bu uyarılara kulak verin.

Bu yiyecekleri birlikte sakın yemeyin çünkü yenildiğinde hastanelik edebiliyor...
Yayınlanma Tarihi : 12 Şubat 2021 07:11

İster evde ister restoranda sakın bu yiyecekleri birlikte tüketmeyin. Damak tadı herkesin dedik ya farklı olabilir. Kimi insan bazı yiyecekleri karıştırarak ya da birlikte yemeyi tercih ediyor.

Oysa bazen bu alışkanlık bizi hasta edebileceği gibi telafisi zor sorunlara yol açabilir. Hassas bir mideniz var ve midenizde sorun olduğunu düşünüyorsanız yediğiniz içtiğiniz besinleri kontrol etmenizde fayda var.

Midenizi korumak aslında sizin elinizde bu listede okuduklarınızı görünce nasıl bir hata yaptığınızı anlayacak ve alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçireceksiniz. Sağlıklı bir yaşam için bu uyarılara kulak verip yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz çok daha iyi olacaktır. İşte herkesin bilmesi gereken o bilgi.

Unutmayın Yediğiniz içtiğiniz besinlerin uyumlu olması sağlığınız için büyük önem taşır..

Yoğurt tüketirken dikkat

Yoğurt herkesin bildiği gibi, tüketimi açısından hassas davranılması gereken bir gıdadır.

Özellikle eskilerin çok üzerinde durduğu bir konu olan balığın yoğurtla beraber tüketilmemesi gerektiğini hemen hemen herkes artık biliyor.

Bununla birlikte yoğurdu kendisi gibi ekşi gıdalarla; sirke ya da koruk ile tüketmek de pek önerilmiyor. Yoğurtlu yemeklerin yanında sirkeli herhangi bir yemeğin tüketilmemesi gerektiği söylenmekte.

Çok eski yıllardan beri yoğurt ile tere, peynir, tavuk ve turp tüketilmesi de önerilmiyor.
Örnek olarak süt ile balık, peynir, yumurta ve yoğurt tüketilmemesi gereken besin maddeleridir. Genel olarak konuşursak süt ile ekşi gıdalar tüketilmemeli.

Aynı zamanda gut hastalığı oluşma riskini arttırmasından dolayı ​süt ile şarabın da aynı gün içinde tüketilmemesi gerektiği özellikle belirtilmektedir.

Et yiyorsanız sakın bunu yapmayın

Tavukta olduğu gibi et yerken de birlikte tüketilmemesi gereken gıdalar bulunuyor. Genellikle hemen hemen her şeyle çok iyi gider gibi gözüken etler için belirli kurallar vardır.

Örneğin tuzlanmış ve tuzla kurutulmuş etler sarımsak ve sirke ile yenmemeli ve pişirilmemeli. Baş eti ile üzüm asla yenmemelidir.

Et ve buğday ile yapılan keşkek, herise gibi yemekler de nar ile birlikte yenmemelidir.

Fırında pişirilmiş etler de fırından çıkarıldıklarında üzeri örtülmemelidir.

Tavuk yiyorsanız bunlara yanaşmayın

Birlikte tüketilmemesi gereken gıdaların arasında sırada tavuk var. Tavuk ile birlikte yenmemesi gerekenler arasında; balık, yoğurt, yumurta, yaş peynir ve süt bulunuyor.

Bir diğer kural ise tavuk eti ile ekşi gıdaları birlikte tüketmemektir. Bu gıdaların birlikte çok fazla tüketilmesi kulunç hastalığına neden olmaktadır.

Pilav da sağlığınız için tehlikeli olabilir

Pilav çok sevilen ve oldukça da tüketilen bir yemektir. Ancak pilav ya da pirinçli besinler yenirken sirkeli turşu ve salata tüketmek oldukça zararlıdır. Bu yüzden pirinçle sirkeyi bir araya getirmemekte fayda vardır.

Bazı besin gruplarını birlikte tüketmek sağlığımız üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir ve ciddi sonuçlar doğurabilir.

Soğanı tüketirken bu gıdadan uzak durun

Millet olarak soğana düşkünüz. Bu durum hem kültürümüzden hem de sağlıklı olduğuna olan inancımızdan kaynaklanıyor. Fakat soğanı tüketirken dikkatli olmakta fayda var.

Bu besini fazla tüketmek cilt lekelerine neden olmaktadır. Aynı zamanda baş dönmesine ya da mide hazımsızlığına da yol açabilir. Soğanı sarımsakla birlikte tüketmemeye özen göstermelisiniz.


Aynı zamanda baş dönmesine ya da mide hazımsızlığına da yol açabilir. Soğanı sarımsakla birlikte tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Görüldüğü üzere bir çok yiyeceği birlikte tüketmek faydasından çok zarar verebiliyor. Bilgileri sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayın - CNN TÜRK

İlgili Haberler