Bu yiyecekleri hava sıcak diye buzdolabına koyuyorsanız sakın koymayın çünkü hasta ediyor ve..

Bazı yiyecekleri buzdolabına koymak bütün besin değerini yok ediyor. İşte onlardan bazıları. Mutlaka dikkatli olun

Bu yiyecekleri hava sıcak diye buzdolabına koyuyorsanız sakın koymayın çünkü hasta ediyor ve..
Yayınlanma Tarihi : 28 Şubat 2021 12:00

Marketten veya pazardan geldikten sonra mutlaka aldığımız yiyecekleri buzdolabına yerleştiririz. Çünkü çürümesi veya kokması elbette hem bizi rahatsız eder hem mutfağa kötü bir koku yar.

Ancak bazı yiyecekleri buzdolabına koymak hiç mantıklı değil.Çünkü besin ve vitamin değerlerini yok ettiği gibi hasta olmamıza bile neden olabilir. Ancak biz ısrarla her aldığımız yiyeceği buzdolabına yerleştirmeye devam ediyoruz

Şimdi sizlerle paylaşacağımız bilgileri gördüğünüzde aldığınız her yiyeceği buzdolabına koymaktan vazgeçeceksiniz.

Mutlaka Siz siz olun bu bilgileri gözden geçirin ve arkadaşlarınızında faydalanmasını sağlayın:

Domates, buzdolabında tüm tadını kaybeder. Bundan daha büyük suç olabilir mi?

Dolaptaki soğuk hava olgunlaşma evresini durdurur ve olgunlaşma domatese tadını veren şeydir. Domateslerinizi dolabın dışında bir sepette veya kasede saklamalısınız.

Fesleğen, buzdolabında bırakıldığında hızla solar, ayrıca etrafındaki bütün yiyeceklere kokusunu bırakır.

Patatesi buzdolabının soğuğunda saklamak nişastasının şekere dönüşmesine neden oluyor ve geriye tatlı, pütürlü bir patates kalıyor. Patatesleri dolaba koymak yerine kağıt bir torbaya koyup serin bir yerde saklamalısınız, soğuk değil.

Eğer soğanı buzdolabına koyarsanız nem onları yumuşak ve küflü hale getirecektir. Soğanlarınızı serin ve kuru bir yerde saklamalısınız. Yeşil soğan ve Frenk soğanı içinde daha fazla su barındırdığı için buzdolabında saklanmalarında sorun yok.

Eğer avakadolarınızın olgunlaşmasını istiyorsanız onları buzdolabından uzak tutun! Ama çoktan olgunlaşmış bir avakado almışsanız ve hemen yemeyecekseniz buzdolabına koyabilirsiniz.

Buzdolabında saklanan sarımsak, sonunda filizlenmeye başlayacaktır ayrıca lastiksileşip küflenecektir. Sarımsağı da serin ve kuru bir yerde saklamalısınız.

Buzdolabı ekmeklerinizi çabucak kurutur. Eğer dilimlenmiş sandviç ekmeği değilse ekmeği ekmek kutusunda veya dondurucuda saklamalısınız. 4 gün içerisinde tüketeceğiniz miktarda ekmeği saklamalı ve kalanını dondurucuya koymalısınız.

Zeytinyağını da kuru ve serin bir yerde saklamalı ama buzdolabından uzak tutmalısınız. Buzdolabına kona zeytinyağı yoğunlaşarak katı yağ kıvamına gelecektir.

Eğer buzdolabınızda kahve varsa, tüm tadını kaybeder ve dolaptaki diğer kokuları da içine çeker. Kahveyi serin, kuru ve karanlık bir yerde saklamalısınız böylece tazeliğini ve aromasını koruyacaktır.

Balı buzdolabında saklamaya hiç gerek yok, ağzını sıkıca kapattığınız sürece sonsuza kadar dışarıda tutabilirsiniz. Balı buzdolabına koymak kristalize olmasına ve şekerlenmesine neden olur.

Buzdolabına konulmaması gereken yiyecekler bunlar. Sizlerde uyarıyı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz..