Bu Yiyecekleri Mikrodalga Fırında Yeniden Isıtmamalısınız! Zehirleyici olabiliyor

Türk mutfağının sevilen lezzetleri olan ve Sağlık açısından yiyeceklerin daima taze olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bazı yemekler yeni hazırlandığında daha lezzetli ve sağlıklı olsa da taze hazırlanmış yemek faydasını yitirir ...

Bu Yiyecekleri Mikrodalga Fırında Yeniden Isıtmamalısınız! Zehirleyici olabiliyor
Yayınlanma Tarihi : 08 Mayıs 2021 16:00

Bazı yemekler yeni hazırlandığında daha lezzetli ve sağlıklı olsa da taze hazırlanmış yemek faydasını yitirir ve mikrodalga fırında ısıtıldığında ise oldukça zararlı sonuçlar doğurabilir.

Pişirdikten sonra bir daha ısıtmamanız gereken yiyeceklerin listesi;

Kereviz

Çorba yapmak için kereviz harika bir fikir olabilir ancak mikrodalga fırında ikinci kez ısıtmamak gerekmektedir. Kereviz yeniden ısıtıldığında toksik nitritlere ve kanserojen nitrosaminlere dönüşen nitratlar içerecektir. Kereviz kreması çorbasını deneyebilirsiniz, soğuk olduğunda bile oldukça lezzetli olacaktır.

Yumurta

Pişmiş yumurta veya omlet türü yemekler tekrar ısıtılmamalıdır. Ulusalpost'un haberine göre:  Yeniden ısıtıldıktan sonra yumurta toksik bir hal alacaktır. Soğudukları zaman ısıtmanız yerine sandviçlerinize veya salatalarınıza koyabilirsiniz. Böylelikle tekrar ısıtmamış olursunuz.

Ispanak

Birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olduğu için sağlıklı diyetlerin göz bebeğidir. Fakat, ıspanakta kereviz gibi yeniden ısıtıldığında nitritler ve nitrosaminler haline dönüşen nitratlarla doludur. Ispanaklarınızı sandviçlerinize veya salatalarınıza ekleyin. Faydalarını yok ederek tüketmeyin.

Mantar

Mantarlar, vitamin, protein ve amino asitlerin yüksek olmalarına rağmen, birçok zaman sindirilememektedirler. Eskiden kalan risottonuzu yeniden ısıtmak isterseniz, durum oldukça kötü olabilir. Mantarların protein bileşimi değişeceği için karında ağrı ve mide de şişlik meydana gelecektir. Kalan mantarlarını ısıtarak tüketmek yerine, onları salatada kullanabilir veya makarna sosu elde edebilirsiniz.

Patates

Patateslerin kara listede olmasına şaşırmış olabilirsiniz. Yeniden ısıtılmış patateslerin tüketilmesi de sağlığa ciddi zararlar verebilmektedir. İkinci kez ısıtılan patatesler, tat ve faydalarını yitirmektedir. Oda sıcaklığında veya folyo içerisinde muhafaza edilse bile botulizmin bir nedeni haline gelmektedir. Bunları ısıtmadan ve bekletmeden hemen yemek daha sağlıklı olacaktır. Patatesiniz haşlanmış ise salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Tavuk

Tavuk yemekleri yeniden ısıtılmamalıdır. İkinci kez ısıtılan tavuk yemeklerinde, protein bileşenleri değişir ve buda sindirim sistemine rahatsızlıkları doğurabilir. Bunun için kalan tavuğu ısıtmak yerine, bir salata yapabilir veya sandviçinize ekleyebilirsiniz.

Pancar

Pancarın sağlığa faydaları oldukça fazladır. Pancarda nitratlarla dolu bir besin olduğu için ikinci kez ısıtılması tavsiye edilmez. Taze pancar tüketimi daha sağlıklı olacaktır.

Pirinç

Pirincin içerisinde bolca vitaminler, mineraller ve aminoasitler bulunmaktadır. İçerisinde, pişirildikten sonra bile yaşayan bakteriler bulunmaktadır. Pilav piştikten sonra oda sıcaklığından kalırsa, bakteriler çoğalacak ve gıda zehirlenmesine yol açabilecektir. Yeniden ısıtmak bu sorunu çözmeyeceği için o an tüketmeniz gerekmektedir.

Bu gıdaları yeniden ısıtmayacağınız için o an tüketebileceğiniz kadar pişirmelisiniz.

ULUSALPOST.COM - AKTİF LİNK VERMEDEN ALINTI YAPILAMAZ

İlgili Haberler