Bu yiyecekleri Mikrodalgaya Sakın Koymayın vereceği zarar büyük olabilir

Bu yiyecekleri Mikrodalgaya Sakın Koymayın vereceği zarar büyük olabilir

Kadınların işini kolaylaştıran bir araç kuşkusuz mikrodalga fırınlar.Ancak bazı zamanlar kullanmak pekte sağlıklı değil. Özellikle bu yiyeceklerle.

Eskiden Mikrodalga fırınlar olmadığı için bir çok yemeği ya ocakta tekrar ısıtırdık ya da sobamız varsa sobamızın üzerinde veya fırınında ısıtırdık.

Günümüz artık teknoloji devri.

Evinde mikrodalga fırın olmayan neredeyse yok gibi..

Bu iş kolaylaştıran harika araç elbette çoğu zaman işe yarıyor.

Ancak günlük ve taze tüketim her zaman çok daha yararlı ve faydalıdır.

Çalışma yaşamı nedeniyle bir çoğumuz iki günlük  üç günlük yemekler yapar ısıtır yeriz.

Mikrodalganın kolaylığından yararlanırız.

Ancak Uzmanlardan hayati bir uyarı var. Sizde listeye gözatın ve bu hataları yapmamaya özen gösterin:

Milliyet'de yer alan habere göre Pembenar ekinde şu uyarılar yapılmış: 

Bütün yumurta

Mikrodalgada yumurta pişirebilirsiniz ancak yumurtayı asla kabuklarıyla mikrodalgaya koymamalısınız. Yumurta çok hızlı ısınacağı ve içindeki buhar yeterince hızlı dışarı çıkamayacağı için yumurta patlayabilir.

Üzüm

Tek bir üzümü bile mikrodalgaya koyduğunuzda o küçük cisime giden enerji ve elektrik miktarı fazla gelecektir. Bu durum patlamayla sonuçlanabilir ve hatta yapılan araştırmaya göre fırına zarar verebilecek büyüklükte bir patlamayla.

Bütün patates

Patatesi mikrodalgaya koymadan önce kabuklarını soymazsanız patlayabilir. Yumurta da olduğu gibi buharın dışarı çıkması gerekiyor. Kabuklarını soymakla uğraşmak istemiyrosanız üzerine bıçakla birkaç çizik atabilirsiniz.

Mikrodalgaya uygun olmayan plastik saklama kapları

Bazı saklama kapları mikrodalgaya uygun olarak üretilir. Ancak sıradan bir plastik kabı mikrodalgayı koyduğunuzda plastikteki kimyasallar yemeğe sızar.

Kese kağıdı

Yapılan araştırmalara göre fırında veya mikrodalgada kese kağıdıyla yiyecek ısıttığınızda, kağıdın içindeki mürekkep veya geri dönüştürülen maddelerden çıkan toksinler yiyeceğinize geçer. Ayrıca yangın riski var.

Metalik süslemeli tabak ve bardaklar

Mikrodalgaya metal koymamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Böyle bir hata patlamayla veya yangınla sonuçlanabilir. Bu durum küçük de olsa üzerinde metal detaylar olan tabaklar ve bardaklar için de geçerli.

Mikrodalga fırınlar görüldüğü üzere her şeyin konulabildiği fırınlar değil. O yüzden sizde arkadaşlarınızın yararlanması ve hata yapmaması adına mutlaka bu bilgileri onlarla paylaşın.

Sağlıklı Günler