Bu Yiyecekleri Seve Seve Yiyoruz Oysa Böbrekleri Bitirip Yoruyorlar

Bu Yiyecekleri Seve Seve Yiyoruz Oysa Böbrekleri Bitirip Yoruyorlar

Severek tükettiğimiz o gıdalar böbreğe zararlıymış' Böbrek taşına kadar yol açabilen bu gıdaları kontrollü tüketmek gerekiyor. İşte böbreğin düşmanı olan o gıdalar... Böbrek sağlığını korumak için bunları yerken dikkat...

Vücudun filtreleme kanallarını oluşturan böbrek sağlığını korumak önemli. Böbrekler ilaç atıkları ve vücutta biriken pek çok zararlı maddeyi idrar yolu ile vücuttan uzaklaştırmak ile görevli. Ancak sağlıkları da çok hassas ve hemen zarar görebilir. Bu nedenle günlük düzeyde içilmesi gerekenden eksik ya da çok daha fazla su tüketmemek gerekirken bazı gıdalara da dikkat etmek gerekiyor. Yoksa böbrek kumu, böbrek taşı ya da böbrek yetmezliği gibi pek çok sorun baş gösterebilir. Ki böbrek ağrısı başka bir bir ağrıya benzemez...

Tuz ne kadar tüketilmeli?

Bu gıdaların başında herkesin bildiği gibi tuz geliyor. Aslında günlük olarak 2300 mg sodyum yeterli. Bu da yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı tuz günlük ihtiyacı fazlasıyla karşılar. Ancak yediğimiz pek çok gıda ile bu miktarı her gün anlamadan geçiyoruz. Bilinçsizce yediğimiz tuzu azalmanın yolu ise bazı bol tuz bulunduran konserve, dondurulmuş gıdalar ya da abur cubur gibi paketli gıdalardan uzak durmak ve yemeğe tuzu olduğundan çok daha az bir miktarda atıp daha çok baharat ve otlarla yemeği tatlandırmak.

Avokadonun bilinmeyen tehlikesi

İlginç gelebilir ancak avokado da maalesef böbreklere zarar veriyor. Çünkü avokado çok fazla yendiğinde yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbreklere zarar verebiliyor. Minerallere ihtiyacımız olsa bile kanda fazla potasyum bulunması kaslarda krampla beraber kalp ritminde bozukluk gibi sıkıntılara yol açabilir. 

Muzu dikkatli tüketin

Bilindiği gibi muzda da yüksek oranda potasyum bulunmaktadır. günlük olarak 3500'den 4700 miligrama kadar potasyum almak normaldir. Ancak orta boyda bir muzda zaten 537 miligram potasyum içerir ve diğer gıdalarda bulunan potasyum da göz önünde bulundurulduğunda muzu sabah akşam yememek gerektiği anlaşılıyor.

Kırmızı ete ara verin

Böbrek taşına yol açan diğer bir gıda da etteki proteindir. Hayvansal protein zor sindiriliyor ve vücuttan da dolayısı ile zor atılıyor. Bu nedenle kırmızı et gibi gıdaları fazla tüketmektense bitkisel proteinlere yönelmek gerekiyor.