Bu yiyecekleri yeniden ısıtmak sizi zehirleyebilir ve öldürebilir tümünü çöpe atın!

Bu yiyecekleri yeniden ısıtmak sizi zehirleyebilir ve öldürebilir tümünü çöpe atın!

Bu yiyecekler beklediğinde zehir saçıyor. Yararlı diye ertesi gün de yemek isteyebilirsiniz ancak pek çok hastalığa ve sindirim yolu rahatsızlığına yol açıyor. Bu besinleri tüketmeden dikkatli olun, bekletmeden hemen bitirin!

Yiyeceklerin bazılar bekledikçe bakterileri bünyelerinde çoğaltabilirler. Uygun koşullarda saklanmadıkları sürece zehre dönüşebilen bu gıdaları yemeden önce iki kez düşünün.

Oda sıcaklığında bakteriler sadece yirmi dakika içerisinde sayılarını iki katına çıkarabilirler. Bugüne kadar herkesin başından geçmiş olan ishal, kusma ya da daha ciddi sindirim yolu rahatsızlıklarının altında da uygun şartlarda saklanmayan yiyecekler yatar.

Tazeyken yiyin

Yiyecekler bu noktada sandığımızdan daha dayanıksızdırlar. Bu nedenle çoğu uzmandan tazeyken tüketin uyarısını duyarız. Çünkü bakteri mevcut ise kendini üretmeyi sürdürür ve bunu kimse durduramaz.

Örneğin çokça duyduğumuz bir örnek ancak dünden kalan pilavı yemek hiç akıllıca olmaz. Pirinç içinde barınabilen Basilus cereus isimli bakteriyi tarladan daha toplanırken bile barındırıyor olabilir. 

Tembelliğin lüzumu yok

Bunun yanında artan çorbaları, yahniler ya da kızartmaları hemen çöpe dökmeniz ya da israf etmeden sokak hayvanları için temiz bir plastik kaba aktarıp hemen yedirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bu gıdalar da beklerse çok kolay sağlığa etki eden sporlar üretirler.

Meyve sebze uzun süre beklemez!

Meyve salataları ve bayatlamış sebze salataları da tehlike saçan başka bir gıdadır. Meyvelerin açığa çıkması, el değmişse ya da herhangi bir şekilde bir bakteriye maruz kalmışsa bu bakteriler dakikalar içinde yayılabilir ve dayanılmaz sancılar verecek hastalıklara kapı aralayabilir.

Pek çok kişi görüntüsünden korksa da uyarmakta fayda var. Konserve gıdaların paketinin şiştiğini görürseniz, oradan kaçın. Çünkü içerisi bir bakteri yuvası ve patlamak üzere.

İlgili Haberler