Bu yiyeceklerin Çiğ yenilmesi Mide ve Bağırsaklarınızda kalıcı hasara yol açabilir Sakın Çiğ yemeyin çünkü..

Bu yiyeceklerin Çiğ yenilmesi Mide ve Bağırsaklarınızda kalıcı hasara yol açabilir Sakın Çiğ yemeyin çünkü..

Bazı Yiyeceklerin Çiğ Yenilmesi gerçekten tehlikeli olabilir. Ancak çiğ yemek yeme akını hızla yükselirken çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Bilim insanlarının önemli bir uyarısı var:

Sağlıklı Beslenmek Uğruna Yiyecekleri kafamıza göre kategorize etmek çok yanlış. İnternet bir dünya kirli biliyle dolu. Neyse ki sağlıklı bilgiler paylaşan bir çok site var. Ulusal post olarak sayfalarımızda sizleri bilgilendirici içerikler yayınlamaya devam ediyoruz.

Bugün Dikkatimizi çeken bir içerik vardı. İlk olarak tr.newsner.com Sitesi tarafından okuyucularla paylaşılmış. Ancak bir çok kişi bu haberi görmediği için okuyucularımızın bilgilenmesi adına bizde paylaşmak istedik.

Çünkü bu yiyecekleri çiğ tüketen belki birileri vardır bilgilensinler istedik. Büyük sorunlarla karşılaşmamak için listedeki yiyecekleri gözden geçirip ve arkadaşlarınızın öğrenmesi adına paylaşmayı sakın ihmal etmeyin:

İŞTE ASLA PİŞİRİLMEDEN YENMEMESİ GEREKEN O 6 YİYECEK

1- Brokoli
Brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar çoğu kişi tarafından çiğ halde tüketiliyor.

Brokolide, rafinoz ismindeki bileşen bulunuyor. Vücut tarafından sindirilemeyen bu madde bakteriler tarafından kalın bağırsakta parçalanıyor. Bunun sonucunda midenizde şişkinlik hissediyorsunuz.

Brokoli haşlanarak veya fırında kızartılarak yenilmeli.

2- Patlıcan
Patlıcanda bulunan solanin isimli bileşen kalsiyum emilimini azaltıyor ve sindirim s
istemini rahatsız ediyor.

Aşırı çiğ patlıcan tüketimi karın ağrısı, ishal, kusma, baş ağrısı ve mide bulantısına neden oluyor.

Patlıcanı çiğ halde yedikten sonra yukarıdaki belirtileri gözlemlediyseniz acilen doktora gidin.

Patlıcanı pişirmek, solanini etkisiz hale getiriyor.

3- Ravent
Çiğ tüketilmesi halinde raventin zehirlenmeye neden olduğunu duymuşsunuzdur.

Aslında çiğ tüketmemeniz gereken şey ravent yaprağı. Yaprağında bulunan oksalik asit zehirlenmeye neden olabiliyor.

4- Patates
Bütün çiğ patatesler zararlı değil. Ancak patates tam olarak olgunlaşmadıysa ve güneş ışığına fazla maruz kaldıysa, yarım patateste bile solanin maddesi sağlığınızı olumsuz etkileyebiliyor.

Patates yeşile döndüğünde tüketmemeniz gerekir. Tüketmeniz halinde kusma, ishal, baş ağrısı ve en kötü senaryoda merkezi sinir sisteminin felce uğramasına neden olabilir.

5- Kırmızı barbunya
Kırmızı barbunyayı çiğ tüketmeniz halinde sadece tadı kötü gel
mez aynı zamanda baş ağrısı, kusma, kramp ve mide fesadı görülebilir.

İçerdiği lektin zehirlenmeye neden olabilir. Kendinizi garantiye almak için kırmızı barbunyayı haşlamadan önce en az beş saat suda bekletin.

6- Domates
Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, vücudunuzun domateste bulunan likopen ismindeki karotenoid pigmenti, domatesi pişirerek yemeniz halinde kolayca sindirebildiği ancak çiğ yenmesi halinde sindiremediği görüldü.

Domatesler 2, 15 ve 30 dakika olarak üç farklı şekilde pişirildi. Domatesler pişirildikçe besin değerlerinin arttığı görüldü.

Likopenin kanser ve kalp rahatsızlığı riskini azalttığı biliniyor. Ancak domatesi çiğ tüketmemelisiniz.

Bütün sebzelerin çiğ tüketilmesinin yararlı olduğunu düşünenlerdenseniz bir kez daha düşünmeniz gerekiyor. Çiğ tüketilmemesi gereken sebzeleri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

İlgili Haberler
En Yeniler