Bu Yiyecekten yiyen yaşlanmaz. Yaşlılığı durduran formülü beslenme uzmanı açıkladı.

Hem genç kalmak hem sağlıklı olmak herkesin istediği bir şeydir.. Bazı besinler ise gerçekten bu işe yarıyor. Beslenme uzmanı yenilmesi gereken yiyecekler nelerdir bilgiler verdi

Bu Yiyecekten yiyen yaşlanmaz. Yaşlılığı durduran formülü beslenme uzmanı açıkladı.
Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2021 22:30

Eğer Yaşlılıktan benim gibi korkan biriyseniz sağlığınıza önem vermenizde fayda var. Her şey spor yapmakla bitmiyor

Aynı zamanda yediğimize içtiğimize dikkat etmekte gerekiyor. Şimdi sizlere çok şaşıracağınız bazı önemli bilgiler vereceğiz: Umarız bu bilgiler sizi aydınlatmaya yetecektir. Buyrunuz o halde

Yaşlanmak herkesin korkulu rüyası. Çünkü yaşlılık demek hareket kabiliyetinin sınırlanması ve daha sağlıklık bir bünye demek. Yaşlanmaktan kurtulamayız belki ama tüketeceğimiz besinlerle yaşlılık belirtilerini ve etkilerini azaltabiliriz. 

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, yaşlılık karşıtı besinleri ve bunların faydalarını açıkladı.

İşte O Besinler:

Avokado: İçeriğindeki yağ cildi sıkılaştırırken aynı zamanda nemde kazandırır. Tekli doymamış yağ asitlerinden zengindir.

Berrieler (böğürtlen, çilek, ahududu, yaban mersini): Antioksidanlarla doludurlar. Kollajen üretimini destekleyip, cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlarlar. Özellikle yaban mersini içerdiği E ve C vitamini ile zararlı kimyasalları vücuttan uzaklaştırmaya yardımcıdır.

Az yağlı yoğurt: Protein ve kalsiyum içermesinin yanı sıra yoğurttaki B vitamini hücre büyümesi ve bölünmesi ile çoklu vücut fonksiyonları için gereklidir.

Sudan zengin besinler: Salatalık, karpuz, elma, şeftali, kavun ve kereviz gibi besinler cilt için en iyi hidrasyonu sağlarlar. Kırışıklıkları uzaklaştırıp, daha taze ve diri bir yüze kavuşmanıza destek olurlar.

Somon: Mental sağlık için yaşlanma karşıtı bir besindir. Omega 3 yağ asidi inflamasyonu azaltarak hafıza ve beyin konsantrasyonlarını iyileştirir.

Çinko, bakır ve selenyum: Bu mineraller kollajen üretimi için gereklidir. Tavuk, yağsız et, ceviz, nohut ve kuru meyveler gibi besinler tüketilebilir. Çinko sağlıklı bağışıklık sistemi ve selenyumda cilde elastikiyetini yeniden kazandırmak için gereklidir.

Kivi: Kivi tüketmek hem aydınlık, temiz bir cilde hem de sağlıklı kemiklerin devamlılığına fayda sağlar. 1 bardak soyulmuş kivi aynı miktardaki portakaldan daha fazla C vitamini içerir.