Bu zamana kadar birçok faydasını duymuş olabilirsiniz ancak bunu ilk kez duyacaksınız! meğer sarımsak...

Bu zamana kadar birçok faydasını duymuş olabilirsiniz ancak bunu ilk kez duyacaksınız! meğer sarımsak...

Sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan son derece faydalı bir besin ama iddia ediyoruz bu faydasını ilk kez duyacaksınız...

Soğanlı bir bitki türü olan sarımsak oldukça sağlıklı ve faydalı bir besin kaynağıdır. Doğal antibiyotik olarak bilinen ve ülkemizde sıklıkla tüketilen bir besin olan sarımsakla ilgili atalarımızın söylediği o meşhur sözü muhakkak duymuşsunuzdur. 

Yılda ya bir kere yiyeceksiniz ya da tarlasından geçeceksiniz. Sarımsağın ne kadar faydalı olduğunu anlatmak için kullanılan bu atasözü oldukça doğrudur aslında. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten, kanserle mücadeleye kadar birçok anlamda işe yarayan ve doğal antibiyotik görevi gören sarımsağın Ciğerleri temizleyici etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Her Derde Deva

Ülkemizde özellikle Kastamonu yöresinde üretilen ve hemen her şeyde kullanılan sarımsağın reçeli bile yapıldı. Sarımsak tükettiğinde mide ağrısı çeken insanların sarımsaktan alacağı vitamin ve minerallerden mahrum kalmasını istemeyen bir üretici tarafından geliştirilen bu fikir, yurt dışına dahi satılıyor. 

Sarımsak, kendisi gibi benzer özellik gösteren soğan ve pırasa ile aynı aileye üye olan bir bitkidir. Çiğ olarak tüketilmesi ve ezilerek ya da doğranarak tüketildiğinde maksimum fayda sağlandığı söylenen besin, saç dökülmesinden kronik rahatsızlıklara kadar birçok derdinize derman oluyor.

Oldukça sağlıklı olan ve doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsağın bu zamana kadar birçok faydasını duymuş olmanız mümkündür ancak çok az bilinen bir faydası daha ortaya çıktı.

Akciğeri Temizliyor

Antibakteriyel özelliği bulunan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanserle bile mücadele edebilen sarımsak aynı zamanda güçlü bir de temizleyici. Akciğeri temizleme özelliği bulunan ve tam kapasite çalışmasını sağlayan bu besin, akciğer kanserine karşı da koruyucu kalkan görevini üstleniyor. Ancak onun da bir şartı var. Çok fazla alkol, sigara ve çalıştığınız ortama bağlı akciğerlerinizin hasar görmesini sağlayacak durumlarla iç içe bir yaşam sürdüyseniz sarımsak size yeni hayat vaat edemiyor elbette. Ancak gün içerisinde maruz kalınan sigara dumanı, hava kirliliği, yetersiz egzersiz ve biriken toksinlerin, akciğerin çalışma hızına etki etmesini önlüyor. 

Aynı zamanda akciğer kanseri gibi hastalıklara karşı da koruyucu kalkan görevi gören bu besin, akciğerinizi temizleyerek sağlıklı biçimde çalışmasını sağlıyor ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalık riskinizi azami seviyeye indiriyor.