Bugün Ne Pişireceğim Diyenlere Enfes Lezzet İle Firik Pilavı Tarifi

Bugün Ne Pişireceğim Diyenlere Enfes Lezzet İle Firik Pilavı Tarifi

Firik pilavı efsanesini mutfağa taşıma vakti gelmedi mi? Vücuda çok fazla yararı olan bu pirinç, tarifimiz için mantar ile birleşerek muhteşem bir tada büründü. İşte tüm detayları ile mantarlı firik pilavı tarifi!

Markette gördüğünüz ancak ne olduğunu anlamadığınız o "firik" bulguru aslında Doğu Akdeniz Havzası'nın en eski ve yaygın yemeklerinden biri. Kavrularak oluşturulan yeşil durum buğdayından elde edilen firik, Levantine ve Kuzey Afrika mutfaklarında ilk defa ortaya çıktı .

Firik bulgurunun faydalarına gelecek olursak; normal bulgur gibi şişkinlik etkisi çok olmayan bu tahıl, bir yandan da sinir sisteminin çalışmasını hızlandırarak yemek sonrası rahatsızlık duyulmamasını sağlamaktadır. 

İyi bir demir kaynağı olan firik bulguru, diyabet tedavisi için de kullanılabilir. Diğer yandan yüksek B vitamini içeriği ile çocuklara ve bebeklere tariflerini yedirebilirsiniz.

Firik Pilavı Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekiyor?

İki buçuk su bardağı kadar firik bulgurumuzu köşede tutalım. Bir yemek kaşığı tereyağına, bir yemek kaşığı da zeytinyağı gerekecek. Dört tane mantar, yarım sığan, bir tatlı kaşığı kadar karabiber, tepeleme bir buçuk tatlı kaşığı oranında tuz, ve dört su bardağı da sıcak su gerekiyor. Dilerseniz aynı oranda tavuk suyu da ekleyebilirsiniz.

Firik Pilavı Tarifi

Firik bulguru da normal bulgur ve pirinçten farklı değil bu nedenle derin bir kapta ılık su ile bekletilmesi ve süzülmesi gerekiyor. 

Süzüp kenara ayırdığımız bulgurlardan sonra mantarlara dönelim. Mantarları yıkadıktan sonra limonlu suya yatırarak hem mikroplarından arındırabilir hem de renklerini bembeyaz tapabilirsiniz. Mantarı temizledikten sonra küpler halinde doğrayın ve bunu da köşeye ayırın. 

Yağları döktüğümüz tencere iyice ısınınca yemeklik doğradığınız soğanları ekleyin. Hafif kavrulan soğanların üstüne mantarı ilave edip bir kaç kez karıştırın. Ardından bulguru ilave edip hafif kavurduktan sonra suyunu döküp normal pilav gibi pişirin. İçerisine tuzu, karabiberi eklemeyi unutmayın. Suyunu tamamen çekmesi on beş ya da yirmi dakikayı bulacaktır. Afiyet olsun.