Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Beş Dakikada Hazır Olan Ezogelin Çorbası Tarifi! Ezogelin Çorbasının Püf Noktaları...

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Beş Dakikada Hazır Olan Ezogelin Çorbası Tarifi! Ezogelin Çorbasının Püf Noktaları...

Ezogelin çorbasının en kıvamlı en güzel tarifini paylaşıyoruz. İçerisinde pek çok tahıl barındıran leziz mi leziz tarhana çorbasının tüm püf noktaları yazımızda. En iyi ezogelin çorbasını pişirmek için...

Lokantalardaki gibi ezogelin çorbası pişirmek için sadece bir kaç küçük noktayı bilmek yeterli. Ekşi mi ekşi yoğun kıvamlı doyurucu ezogelin çorbasının kokusu tüm evinize yayılacak.

Ezogelin çorbasını pişirmenin ilk adımı pirinç ve bulgur önceden pişirmek olacaktır. Çünkü bu şekilde çorbanız çok daha kıvamlı olacak tıpkı restoranlarda içtikleriniz gibi doyurucu hissettirecektir.

Normal içme suyu kullanmak yerine et ya da tavuk suyu kullanmak çok daha farklı bir lezzet katacaktır ancak bulyon kullanma hedefiniz varsa yağ ve tuz oranını kısmanız gerekebilir. Tuzu çorbanıza en son aşamada ekleyin ve mutlaka tadını kontrol ederek oranını ayarlayın.

Taneli ezogelin sevenler isterlerse tahta kaşıkla çok daha az karıştırarak çorbalarını karıştırabilirler. Diğer yandan çırpma teli ile karıştırarak çorbayı daha hızlı pişirebilir ve daha kıvamlı hale getirebilirsiniz. 

Ezogelin Çorbasını Pişirmek İçin Gerekli Olan Malzemeler

İki çay bardağı kadar kırmızı mercimek, üç çorba kaşığı da pirinç gerekecek. Bulgur oranı ise iki çorba kaşığı olmalı. Bir tane kuru soğanın yanında bir çorba kaşığı tereyağı, bir tatlı kaşığı da domates salçasına ihtiyacımız var. 

Suyu sıcak olarak eklememiz gerekiyor bu nedenle altı su bardağı ölçeğinde katmalıyız. Baharatların oranı ise birer tatlı kaşığı olmak üzere nane ve tuz olmalı.

Ezogelin Çorbasının Tarifi

Pirinç, bulgur ve kırmızı mercimeği yıkadıktan sonra bir tatlı kaşığı kadar tuzla beraber bir tencereye alalım. Hepsinin üzerini geçecek kadar suyu üzerlerine dökelim. Sonrasında ocağın altını yakalım ve yarım saatten beş dakika kadar daha fazla pişirelim.

Bir kenardan da tava çıkaralım ve tereyağımızı eritmeye başlayalım. Tereyağı erimeden önce soğanlarımızı küp küp doğradığımızdan emin olalım ki yağımız tavada yanmasın. Tereyağı eridiğinde küp küp doğradığımız doğanları üzerine atalım ve tahta kaşık yardımı ile güzelce karıştıralım. Sonrasında bu karışımın üzerine salça ile birlikte nane de ekleyelim ve iki dakika daha kavuralım. Salça kokusu iki dakikadan sonra çıkacaktır. Haşlanan mercimek ve bulgurlu tencerenin içerisine boşaltalım. Çırpma teli yardımı ile hızlıca bu karışımı homojen hale getirmek için çırpalım. Afiyet olsun.