Bugün ne pişirsem diyenlere daha doyurucu ve daha lezzetli üstelik sebzeli bulgur pilavı tarifi...

Bugün ne pişirsem diyenlere daha doyurucu ve daha lezzetli üstelik sebzeli bulgur pilavı tarifi...

Kim demiş diyet yapmanın sıkıcı olduğunu? Kilo vermek isteyenlere büyük yardımı dokunan bulgur pilavını hem lezzetli hem de şifa deposu haline getirecek tarifimiz yazımızda. Yeşil biber ve soğanın harika birleşimi bile leziz bulgur tarifi...

Tokluk hissi sağlayan bulgur sayesinde nice diyetler amacına ulaştı, bol bol kilo verildi. Peki sade bulgur pilavından sıkılanlar burada mı? Hala verilecek kilo varsa ancak tatsız yemeklere takat yoksa, bu tarife mutlaka bakın.

Sadece menemen değil, Bulgur Pilavı da soğansız olmaz!

Çeşitli yörelere göre şekillenen bulgur pilavı, kuşkusuz coğrafyamızın en sevilen lezzetli yemeklerinden biri. Bulgur pilavının sebzelisi, soğansızı, sade domateslisi, bol salçalısı hatta ton balıklısı bile var. Mükemmel kombinlere yoldaş olan bu pilav sayesinde pek çok insan da kilo verme hedeflerine ulaştı.

Ancak artık sade bulgur pilavı yemekten sıkılanlar e hala kilo vermesi gerekenlere yine bulgur pilavı tarifi veriyoruz. Kızmadan önce bir deneyin, sade bulgur pilavından büyük bir farkı olduğunu göreceksiniz!

Tek kişilik için olan tarifimizi isterseniz iki katına çıkararak 2-3 kişilik hale getirebilirsiniz.

Soğanlı Biberli Bulgur Pilavı Tarifi Malzemeleri

Bir su bardağı kadar bulgur gerekiyor. Buna oranla da küçük baş soğan ve bir tane etli yeşil sivri biber tarif için yeterli olacaktır. Yağ ise isteğinize kalmış bir miktar. Göz kararı olacak şekilde zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Tarifin detayları..

Aslında çok basit. İlk yapılması gereken şey bulguru ayıklamak. Son dönemlerde tüm bulgurlar ayıklanmış halde bulunuyor gerçi ancak yine de kontrol etmekte yarar var. Ardından bulguru ıslatıp bir güzel suyunu süzerek yıkayın. Pilav tenceresi ya da teflon tavaya yağı dökün. Biraz ısınınca ince doğradığınız soğanları atıp kavurun. Etli ve acı olmayan biberleri de yıkayıp kesin. Soğanlar pembeleşince da biberleri ekleyip biraz kavurun. Üstüne bulguru ekleyip çok az da bulguru karıştırın. Üstünü geçecek kadar su ekleyin ve tuzu istenilen ölçüde dökün. Ardından altını kısın ve kapağını kapatın. Kısa sürede pişen pilavın yanında biraz da yoğurt yiyerek hem tokluk hissinizi pekiştirin hem de ziyafet çekin. Afiyet olsun!

whatsapp-image-2021-01-15-at-22-11-53.jpeg

İlgili Haberler
En Yeniler