Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Dillere Destan Olan Manisa Yöresine Ait Demirci Kebabı Tarifi

Çok sayıda kırmızı et yemeği kültürümüzde bulunur. Ancak en ilginç olanı bu olsa gerek. İşte dillere destan nefis Demirci Kebabı tarifi...

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Dillere Destan Olan Manisa Yöresine  Ait Demirci Kebabı Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2021 03:01

Ege bölgesinde yaşayanlar Manisa'da yapılan kebapları çok daha severler. Genelde kebap denilince aklımıza Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi gelmektedir.

Özellikle Urfa ve Adana kebaplarıyla ünlüdür. Oysa Manisa'nın Demirci ilçesiyle anı adı taşıyan Demirci kebabı en az Adana kebap kadar lezzetlidir.

Hatta et yemekleri arasında en iyi kebap olduğu düşünülmektedir. Türkiye'nin dört bir yanında Adana kebap satışları olsa da maalesef Demirci kebabını yiyebilmek mümkün değildir. İşte bu yüzden sizler için Demirci kebabı nasıl yapılır ayrıntılı bir şekilde anlatacağız. Demirci kebabını sizlerde bu tarif sayesinde evinizde yapabileceksiniz.

Tarih hoşunuza giderse Demirci kebabının tarifini sizlerde komşularınızla ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Sözü daha fazla uzatmadan tarifimize geçiyoruz. İşte Demirci Kebabının tarifi..

Şehzadeler şehri Manisa'nın Demirci ilçesinden çıkan Demirci Kebabı, mutfak kültürümüzün en ilginç et yemeklerinden birisidir. Et haşladıktan sonra yoğurmanız gereken Demirci Kebabı tarifinde, eti bir gece boyunca taş fırında ağır ateşte haşlamanız gerekiyor. Çok katlı binalarımızdan taş fırına ulaşamayacağımız için düdüklü tencerede işimizi görecektir.

İşte Evde Yapabileceğiniz Enfes Demirci Kebabı Tarifi

Malzemeler

2 kilogram oğlak eti
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızı biber
1 çay kaşığı tuz
1 limon

Yapılışı

2 kilo oğlak etini düdüklü tencerede yaklaşık 45 dakika kadar haşlayın. Haşlama işlemi bittikten sonra kemiklerini ayırıp etleri bir tepsiye serin. Sinirlerini ve kemiklerini güzelce ayırdığınız etinizi elinizde yoğurun. Ardından üzerine karabiber ve kırmızı biberi ekleyerek biraz daha yoğurun. Etin haşlama suyundan biraz biraz ekleyerek eti beyazlaşana kadar yoğurmaya devam edin.

Daha sonra bir başka eti, et suyu ile ıslatıp yoğurdunuz eti bu tepsiye her köşesine eşit gelecek şekilde döşeyin. Üzerine et suyu dökerek düzleştirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

200-220 dereceye ayarladığınız altı üstlü fırında her iki tarafı nar gibi kızarana kadar pişirin. 

Kebabınızı fırından aldıktan sonra börek dilemler gibi parçalara ayırın ve limon suyu ekleyerek servis edin.

Şimdiden afiyet bal şeker olsun..

İlgili Haberler