Bugün Ne Pişirsem Diyenlere En Hızlısından Taze Fasulye Borani Tarifi

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere En Hızlısından Taze Fasulye Borani Tarifi

Hem hızlıca olan hem de çok lezzetli olan taze fasulye borani tarifi yazımızda. Nefis yoğurtlu borani tarifini isterseniz yoğurtla karıştırın isterseniz de mantı gibi üzerine dökerek servis edin....

Enfes lezzette taze fasulye borani tarifi yazımızda...

Taze Fasulye Borani Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Yarım kilo kadar taze fasulye tarifimiz için lazım olacak. Bir tane kuru soğan ile beraber tat vermesi için bir diş de sarımsak kullanacağız. Bir su bardağı kadar süzme yoğurt ve altı yemek kaşığı zeytinyağı lazım edecek. İstenilen oranda tuz eklenebilir. Hatta farklı bir tat için dilerseniz çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.

Üzerine dökmek için beş yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı kırmızı tatlı toz biber lazım olacak.

Taze Fasulye Borani Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Taze fasulyeleri alalım ve güzelce yıkayalım. Temizlediğimiz fasulyelerin uçlarını bıçak yardımı ile keselim. Sonrasında taze fasulye yemeği yapacakmış gibi ufakça doğrayalım. 

Tencereye fasulyeleri atalım ve üzerini geçecek oranda su dolduralım. Yemeğin kapağını kapadıktan sonra ocağı yakıp kısık ateş seviyesine getirelim. Ardından taze fasulyelerimiz yumuşak olana kadar güzelce pişirelim. 

Pişen fasulyelerin altını kapatalım. Tencereyi süzgece boşaltalım ve fasulyeleri güzelce süzelim.

Bu sırada bir tane de tavayı ocağa alalım. Yakmadan önce kuru soğanın ve sarımsağın kabuğunu ayıkladıktan sonra soğanları yemeklik olacak şekilde doğrayalım. İnce ince de sarımsakları dilimledikten sonra tavaya dönelim. Tavanın altını yaktıktan sonra zeytinyağını ısıtalım. Kızan zeytinyağına yemeklik doğramış olduğumuz soğanlarla beraber ince kıydığımız sarımsakları atalım. Karıştırarak yumuşayana dek pişirelim.

Bu sırada fasulyeyi de ocağa alalım. Üzerine istenilen oranda tuz ekleyelim ve fasulyeleri de birkaç dakika kadar kavuralım. Sonrasında tavanın ateşini söndürelim.

Fasulyeler ılırken yoğurdu hazır edelim. Ardından sos tenceresinde zeytinyağını kızdırıp içerisine toz kırmızı biberi ekleyelim. Ilıyan fasulyelerin ister üzerine yoğurt dökelim isterse de yoğurtla fasulyeleri karıştıralım. Zeytinyağlı sosumuzu da yemeğimizin üzerinde gezdirdikten sonra servis edelim. Afiyet olsun.

En Yeniler