Bugün ne pişirsem diyenlere Lahana Turşusunun en lezzetli hali. Kusursuz bir Turşu Kavurma Tarifi

Turşu en çok sevdiğimiz yiyeceklerin başında gelir. Özellikle Lahana Turşusu en sağlıklı gıdalar arasında yer almaktadır. Ancak lahana turşusu sadece pilavların yanında yenmez onun kavurması da yapılır. Üstelik öyle lezzetli oluyor ki..

Bugün ne pişirsem diyenlere Lahana Turşusunun en lezzetli hali. Kusursuz bir Turşu Kavurma Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2020 01:10

Genellikle Karadeniz yöresinde turşunun her türlü yemek tarifi yapılır. Anadolu mutfağında ise turşu kavurma büyük yer tutar. Herkes o yüzden bu tarifi bilmez.

Turşunun kavurması mı olur diyenlere çok rastladım bugüne dek. Ancak kime ikram ettiysem hemen tarifini sordu. Kendileri de yapmak istedi.

UlusalPost okurlarıyla turşu kavurma tarifini paylaşmak istedim: işte Turşunun en lezzetli hali Turşu kavurmanın tarifi...

Her türlü yemeğin yanına yakışan turşu kavurma, Karadeniz’e özgü olsa da ülkemizin birçok kentinde oldukça popüler. Bu yazımızda turşu kavurma tarifi sizlerle!

Turşu Kavurma Tarifi İçin Malzeme Listesi

  • İki yüz gram tereyağı
  • Bir tane domates
  • Birer çay kaşığı toz kırmızı biber ile pul biber
  • Bir tane soğan
  • Bir kilogram lahana turşusu ya da yeşil fasulye turşusu

Turşu Kavurma Yapılışı

Turşu kavurma tarifi için ilk önce gerekli malzemeleri hazır edin. Turşunun sulu kısmını iyice süzün. Soğanı ince şekilde kıyın ve tereyağıyla kavurun. Üstüne turşunuzu ekleyin. Sonrasında küp biçiminde doğramış olduğunuz domatesi ve ardından baharatları da dahil edin. Yaklaşık beş dakika daha kavurun. Ocaktan alıp sevdiklerinizle paylaşın. Ayrıca, turşu kavurmaya isteğe göre sarımsak veya salça da koyabilirsiniz.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler