Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Lezzet Bombası Dolma Severlere özel Kabak Sarma Tarifi!

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Lezzet Bombası Dolma Severlere özel Kabak Sarma Tarifi!

Bugün ne pişireceğini bilemeyenlere yirmi dakikada hazırlayıp yirmi dakikada hızlıca pişirip servis edebilecekleri Türk mutfağının enfes kabak tarifi. Evde dolmalık biber ya da asma yaprağı yoksa sarmanızı yeşil kabakla yapın...

Yaprak sarmadan daha pratik, nefis kabak sarma tarifi...

Kabak Sarması Tarifi İçin Kullanacağımız Tüm Malzemeler

İç harcımız için yüz gram kadar kıyma kullanacağız. İki tane soğan, iki tane de yeşil kabak ile beraber bir çay bardağı ince bulgur, bir tatlı kaşığı biber salçası, iki yemek kaşığı domates salçası, kimyon, karabiber, dereotu ve tereyağı ile istenilen oranda tuz kullanacağız.

Kabak Sarması Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda ince bulgurlarımızı bir geniş kabın içerisine alalım ve üzerine de sıcak su ekleyelim. Güzelce yıkayalım ve hemen süzelim. 

Ardından soğanımızı alalım ve kabuğunu soyalım. Yeşil olan kısmı çöpe atmayalım bu kısmı çok faydalı. Sonrasında soğanımızı rendeleyelim. Ancak rende soğandan hoşlanmıyorsanız ince ince de kesebilirsiniz. Kesilen soğanları ince bulgurun olduğu kaba boşaltalım. Üzerine biber salçası, kıyma, baharatlar ve tuzu ekleyip iyice karıştıralım. Yoğurduğumuz iç harcı köşeye alıp kabaklarımızı hazırlamaya başlayalım.

Yeşil kabakları güzelce bol suyun altında yıkayalım. Sonrasında ince şeritler halinde kesmeye başlayalım. İnce uzun dikdörtgen şeklinde olmalı ki yaprak sarma gibi rulo halinde sarabilelim.

Kesmiş olduğumuz şeritlerin içerisine hazırladığımız harçtan yerleştirerek harcı tamamen bitirelim. Ancak çok fazla olursa harcı buzdolabı poşeti içerisinde buzluğa alabilirsiniz. Sonrasında kızartarak yemeklerinizin yanında ya da içerisinde kullanarak değerlendirebilirsiniz. 

Harçları paylaştırdığımız kabakları sarmaya başlayalım. Sararken biriktirip en son tencereye dizmek daha iyi olacaktır çünkü kabakların açılma olasılığı bulunuyor. Tencereye sıkıca dizdikten sonra bir bardak suyu alalım ve içerisine iki yemek kaşığı salçayı ekleyelim. Suyu iyice karıştırıp sarmaların üstüne dökelim. Tuzu da bu arada ekleyebiliriz. Sonrasında tereyağını küpler hainde doğrayıp onları da tencereye atalım. Kabaklarımız yumuşak olana kadar tarifimizi pişirelim. Üzerine kapak kapatmayı unutmayalım. Afiyet olsun.

En Yeniler