Bugün ne pişirsem diyenlere lezzetine doyum olmayan füme hindi dolması tarifi

Uzun zamandır denediğim bir tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum. Lezzetine doyum olmuyor ağızda dağılıyor. Üstelik çıtır çıtır da bir lezzet sunuyor.

Bugün ne pişirsem diyenlere lezzetine doyum olmayan füme hindi dolması tarifi
Yayınlanma Tarihi : 10 Kasım 2020 00:27

Lezzetine doyum olmayan füme hindi dolması yapmak için önceden tütsülenmiş hindi almanızı öneririz. Dondurulmuşsa, yaklaşık 4 kilo ağırlığında olduğunu varsayarak buzdolabında üç gün sessizce çözülmesine izin vermelisiniz.

Tütsülenmiş hindi dolgusu ile başlamak için sarımsak dişlerini, soğanı ve zencefili soyun, bu malzemeleri orta büyüklükte parçalara ayırın ve bir dakika bekletin. Domatesleri de yıkayıp doğrayın, bunlardan biri önceki yemeklerle, diğerini kenara koyun.

Mikser veya elektrikli el mikserine domates, soğan, sarımsak ve zencefilden birini ekleyin. Yarım temiz biber, yani çekirdeksiz, tadına göre tuz, fesleğen yağı, şarap ekleyin ve her şeyi 2 dakika boyunca ezin.

Hindinin içini biraz sosla fırçalayın, ardından portakal ve limonları dörde bölün ve bazılarını füme hindiyi süslemek için ayıracağınız dilimler halinde kesin. Ulusalpost'da yer alan tarife göre : Domates ve narenciye parçalarını göğüs boşluğuna yerleştirin, uylukları kırılmaması için dikkatlice ayırın.

İyice doldurulduğunda, hindiyi dışarıda ezilmiş sosla yıkayın ve bir bardak suyu tepsiye dökün, böylece füme hindi dolması daha fazla meyve suyu ile kalsın. Hindinin üzerine ayırdığınız limon ve / veya portakal dilimlerini koyun.

İpucu: Yanmalarını önlemek için uyluk uçlarını alüminyum folyo ile kapatabilirsiniz.


Fırını önceden ısıtarak 200 ºC'ye ısıtın, hava türbinine sahipse daha iyi, yoksa fark etmez, daha uzun süre kavurursunuz. Sıcak sonra, fırın alt kısmında tepsiyi yerleştirin -kızartma üzerinde önlemek için. Öyle olsa bile, yarım saat sonra sıcaklığı 180 C'ye düşürebilir ve füme hindi dolmasının 2 saat pişmesine izin verebilirsiniz, çünkü içildiği için önceden pişirilmiştir.


Her yarım saatte bir kepçe yardımıyla hindiyi kendi sosuyla yıkayabilirsiniz. Daha fazla sos isterseniz tepsiye biraz su ekleyin ve parçayı kavurmaya devam edin. Tütsülenmiş hindinizin portakal veya seçilen iç dolguyla doldurulmasını istediğiniz noktayı iyi hesaplayabilmek için fırına bir göz atın.


Hindiyi hazır olduğunda fırından çıkarın ve kesin, orada suyunu kontrol edeceksiniz. Bu basit tarifle, muhteşem bir füme hindi dolması elde edeceksiniz ve en iyisi, her yaptığınızda içini değiştirerek hazırlayabilirsiniz.


Hindi, potasyum, magnezyum ve demirin yanı sıra D vitamini de sağlar, hafif ve yağ oranı düşük olduğundan, düşük kalorili diyete ihtiyaç duyan veya sadece diyetine dikkat etmek isteyenler için idealdir. Bu yemek o kadar çok yönlüdür ki, salatalar, fırınlanmış sebzeler veya haşlanmış, kızartılmış veya kavrulmuş patates gibi birçok garnitürle birlikte kullanabilirsiniz.

Afiyet Olsun.