Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Nefis Arpa Çorbası Tarifi!

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Nefis Arpa Çorbası Tarifi!

Bugün ne pişireceğine bir türlü karar veremeyenlere arpa çorbası tarifi ile geldik! Anadolu'nun en meşhur ve en yaygın çorbalarından arpa çorbası ile kış günü içiniz sıcacık olacak.

Arpa çorbası tarifi internette yapacağınız aramalarda en basit versiyonu ile anlatılmış. Ancak bu tarif kesinlikle Anadolu'da yapılan özgün tarif! Bol tahıllı, sağlık aşı olan bu çorbayı yapmak için acele edin çünkü bu tarifi pişirmek biraz zaman alıyor! Klasik arpa çorbalarından daha farklı olan, köylerde hala yapılan orijinal arpa çorbası tarifi yazımızda!

Sağlıklı ve lezzetli bir akşam yemeği tarifi arıyorsanız arpa çorbası için şimdiden tahılları suya koyup kaynatmaya başlamanız gerekiyor. Yanında yeşil soğan ve biraz da kıtır ekmek ile beraber kemiklere kadar ısıtan arpa çorbası tarifinin orijinal hali yazımızda!

Arpa Çorbası Tarifi İçin Gereken Malzemeler Neler?

Arpa çorbası için bir su bardağı kadar arpa gerekecektir. Sadece arpa ile pişirilmeyen bu çorba için yarım su bardağı kadar da barbunya ayırmanız gerekmekte. İki tahılı da akşamdan suya koymayı unutmayın. Ayrı olarak pişireceğimiz bir orta boy kadar soğan ve bir yemek kaşığı salça gerekiyor. Salçayı domates salçasından tercih etmek daha iyi bir sonuç veriyor. Bunun yanında eğer isterseniz salça yerine iki domates kullanabilirsiniz. Yağ olarak ise bu çorbaya en çok yakışan tereyağını kullanabilirsiniz. Üç yemek kaşığı yeterli olacaktır ancak eğer sıvı yağ kullanacaksanız yarım çay bardağından biraz eksik olarak kullanabilirsiniz.

Arpa Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Geceden koymuş olduğumuz arpaları be barbunyaları güzelce yıkayıp ayrı ayrı ocağa alalım. Barbunyalar bir taşım kaynayınca suyunu süzüp arpaların yanında ekleyelim. Suyu fazla koymaya özen gösterelim çünkü yumuşamaları için ortalama üç saat kaynamaları gerekiyor. Bu nedenle akşam yemeği saatine göre tarifinizi ayarlamanız gerekiyor.  Kaynama başladığı zaman ocağı kısık ateşe getirmeyi unutmayalım.

Arpalar pişmeye yakın soğanı da keselim ve ayrı bir tavada soğan ve tereyağını kavuralım. Üzerine salça ekleyip iyice kavurduktan sonra çorbanın içine bu karışımla birlikte tuzu da dökelim. Güzelce karıştıralım, sonrasında servise hazır. Afiyet olsun.

photo5874961515545737113.jpgphoto5874961515545737112.jpgphoto5874961515545737111.jpgphoto5874961515545737115.jpg

İlgili Haberler