Bugün Ne Pişirsem Diyenlere On Beş Dakikada Yapılan Brokoli Yemeği Tarifi!

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere On Beş Dakikada Yapılan Brokoli Yemeği Tarifi!

Bugün ne pişirsem diye uzun uzun düşünmeye gerek yok, menümüz hazır! Hızlıca hazırlayabileceğiniz brokoli tarifini başka hiçbir yerde bulamazsınız. Hem sağlıklı hem doyurucu harika brokoli yemeği tarifi!

Brokoli yemeğini sevmeyen çocuklarınıza bile yedirebileceğiniz bir tarifle geldik. Zeytinyağı ile hafifletilen bu tarif için harcayacağınız zaman sadece on beş dakika...

Özellikle hamileler ve bebeklerinin gelişimi için çok faydalı olan brokoli, kilo vermek isteyenler için de harika bir öğle yemeği seçeneği olmaktadır. Brokoliyi çocuklar pek sevmezler ancak çocuklar için de çok faydalı olan brokoliyi çocuklara yedirmek için bol patatesli ve havuçlu yemekler yapmalısınız. Sade haşlanmışını başta garipseyeceklerdir. Yanında baharatlı sarımsaklı yoğurt ile tadını nirvanaya çıkarın. 

Brokoli Yemeği İçin Hangi Malzemeler gerekiyor?

Tek kişilik bir yemek yaptık ancak oranlarını ikiye katlayarak en azından üç kişilik bir yemek çıkarabilirsiniz. Manavdan seçtiğiniz yeşil bir brokolinin yarısını, bir havuç ve bir de patates gerekiyor. Ufak soğanlardan da bir tanesi tarif için yeterli olacaktır. Her ihtimale karşı yarım çay bardağı kadar sıcak su mutlaka bulundurun. Bir silme tatlı kaşığından biraz daha az tuz gerekecek ve bir yemek kaşığı da zeytinyağı yeterli olacaktır. 

Brokoli Yemeği Nasıl Pişirilir?

İlk olarak çoğu şefin mutfakta yaptığı gibi malzemeleri tek tek dizelim ve tüm malzemeleri yıkayıp doğramadan işe başlamayalım. İlk adımda yarım brokoliyi yıkayıp ayıklayalım. Saplarından ayırdığımız brokolileri köşede tutalım. Patatesimizi yıkayıp soyduktan sonra dörde bölüp eşit kalınlıkta keselim. Fazla ince olmamalı. Sonrasında yine yıkadığımız havucumuzu da hızlıca soyduktan sonra patateslerle eşit kalınlıkta kesmeye dikkat edelim ki aynı hızda pişsinler. Ardından son olarak soğanımızı incecik keselim. Yapışmaz tavada soğanları biraz sıvığında öldürelim ve üzerine havuçlarla patatesleri atıp arada karıştırarak biraz kavuralım. Ardından brokolileri de ekleyerek yine kavuralım. Bu adımda ocağın altını biraz kısalım ki brokoliler yanmasın. Brokolilerimizin normalde suyu salınacak ve kendi suyunda pişecektir. Tavanın üzerine kapağı kapattıktan sonra beş dakika kadar ısıtalım ve bir kontrol edelim. Eğer su salınmamışsa sıcak suyu ekleyelim tuzu da eklemeyi ihmal etmeyelim. Havuçlar ve patatesler yumuşadığında yemeğimiz hazır olacaktır. Afiyet olsun.