Bugün Ne Pişirsem Diyenlere  Çok Kolay Süzme Mercimek Çorbası Tarifi!

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Çok Kolay Süzme Mercimek Çorbası Tarifi!

Bugün ne pişireceğinizi düşünmek yerine hızlıca bu tarifi uygulayın. İşte en basitinden süzme mercimek tarifi! Evde blender olmadan yapabileceğiniz pratik mercimek çorbası tarifi yazımızda! İşte harika mercimek çorbası tarifi!

Mercimek çorbası tarifi aslında sanılan kadar zor değil. Hele ki evinde blender gibi mutfak malzemeleri olmayan öğrenciler sakın üzülmesin çünkü bu tarif tam onlara göre. Artık süzülmemiş mercimeklere son! Harika pratik ve blendersız süzme mercimek tarifi yazımızda!

Süzme mercimek çorbasını öğrenci evinde yapmak imkânsızın da ötesinde bir tariftir. Çünkü öğrenci evinde mercimeği süzecek araç gerekler yok. Ancak hiç üzülmeyin çünkü bir kolayını bulduk. Ben de öğrenci evinde yaşadığım için olabildiğince ucuza yemek yapabileceğim, özellikle elektrik ile çalışmayan pratik mutfak eşyaları edindim. Çünkü hem faturaları hem de bütçemi düşünmem gerekiyor. Ancak midem de durmuyor, sıcak bir süzme mercimek çorbası ya da mercimek gibi elektronik eşya gerektiren tarifler çekiyor.

Bu nedenle artık süzme mercimek çorbası için hazır alma, sipariş verme ya da memlekete dönmeyi beklemeden bu tarifi uygulayabilirsiniz. Benim edindiğim mutfak eşyaları, artık her markette bulunan ipli el rondosu ve bir süzgeç oldu. Bu iki harika alet ile öyle güzel bir süzme mercimek çorbası ortaya çıktı ki, hala tadını unutamıyorum.

Süzme Mercimek Çorbası İçin Malzemeler ne?

Bir orta boy soğan, bir su bardağı mercimek, iki patates ve bir adet de havuç. Baharat seviyorsanız içerisinde karabiber de ekleyebilirsiniz. Bir yandan da suyunuz kaynaya dursun, tuzu ise göz kararı atın.

Süzme Mercimek Çorbası tarifi nedir?

Gelelim kolay süzme mercimek çorbasının nasıl yapıldığına… İlk olarak gece üşenmiyoruz, yatmadan önce bir su bardağı mercimeği suya yatırıyoruz. Ben üzerine toz kaçmasın diye muhakkak bir şey örtüyorum. Sabah çorba için de mercimekleri süzün, tencerede ayrı bir su ile güzelce bir taşım kaynatın. Bu şekilde hem temizlenir hem de daha kolay pişer. Onlar kaynayadururken siz de soğan ve patatesleri çok çok ince doğrayın. Bu noktada ipli el rondorlarını tavsiye ediyorum. Hem gözleri çok yanan biri olduğum için beni soğandan kurtardı, hem de patatesleri resmen püre haline getirdi. En iyi verimi almak için de mutlaka içerisine birkaç parçaya bölerek atın.

Sonrasında istediğiniz miktarda yağ içerisinde soğanları biraz kavurun, patatesi ve isterseniz de salçayı ekledikten sonra havuçları da atın. İsterseniz havuç kullanmayabilirsiniz bile. Ardından da kaynatıp tekrar süzdüğümüz mercimekleri tencereye boşaltın. Yine kavurduktan sonra da üzerlerine üç parmak aşacak kadar sıcak su ve tuzu ekleyin. Arada bir karıştırın ve yoğunluğunu kontrol edin. Bir saat kadar kaynaması gerekiyor, mercimekler yumuşadığında ocaktan alabilirsiniz.

Sonrasında ise bir süzgeç yardımı ile (tel ya da ip süzgeç fark etmez) çorbanızı iyice süzün. Marketlerde beş liraya satılan tutma yerleri plastik olan süzgeçler epey işinizi görecektir. Süzme işleminde ise yapmanız gereken şey bir kaşık ya da kevgir veya da bardak yardımı ile çorbanın hiçbir posasını ziyan etmeden süzmek. Kullandığınız ürüne göre epey vakit alabilir bu nedenle soğumasını bekleyerek eldiven takıp avucunuzla da yapabilirsiniz. Sonrasında ise süzülen çorbayı karıştırıp limon ve isterseniz tereyağlı sos ile güzelce yiyebilirsiniz. Afiyet olsun…

İlgili Haberler