Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Peygamber Efendimizin Sevdiği Şifalı Deşişe Çorbası Tarifi

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Peygamber Efendimizin Sevdiği Şifalı Deşişe Çorbası Tarifi

Bugün ne pişirsem diyenlere lezzetli mi lezzetli şifalı mı şifalı deşişe çorbası tarifi ile geldik. İçinde arpa ve hurma olan enfes çorbanın püf noktaları yazımızda. Deşişe çorbasının faydalarına çok şaşıracaksınız...

Nefis tattaki deşişe çorbası Peygamber Efendimizin de en sevdiği çorba olarak biliniyor. Deşişe aslına bakılacak olursa iri parçalar halinde dövülüp öğütülmüş olan buğday ile arpayı karıştırarak yanında et, hurma ya da ikisi beraber şekilde yapılabilir. Malzemelerden sadece biri varsa onunla da yapılabilir.

Deşişe çorbası rivayet edilenlere göre Hazreti Ayşe tarafından üzüntü ve kederde olan kişilerin yüreğine kuvvet vererek iç sıkıntılarına şifa oluyor. Bir hadiste de Deşişe çorbasının karnı yıkayarak temizlediği geçiyor ve hastalara yedirilmesi tavsiye ediliyor. İçerisindeki lifler sayesinde bu çorba gerçekten de kolay sindirilir ve boşaltımı kolaylaştırarak kabızlık ya da ishale karşı iyi gelir. B vitamini, fosfor, magnezyum, kalsiyum  ve birçok elementi öne barındırdığı öne sürülüyor. İşte tarifi..

Şifalı Deşişe Çorbası Tarifi İçin Gerekli OIan Malzemeler

Bir litre kadar temiz içme suyu, bir su bardağı dolusu arpa dövmesi ile beraber yüz gram da çekirdeklerinden ayıklanmış hurma kullanacağız. Üzerine dökmek için ise iki yemek kaşığı tereyağı ve biraz da toz kırmızı biber lazım olacak.

Şifalı Deşişe Çorbası Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Arpanın faydalarından sonuna kadar yararlanmak için bunu mutlaka yapmak gerekiyor. Bir su bardağı kadar arpayı bir litre suyun içerisine boşaltın. Ancak bu işlemi önceki geceden yapın. Arpa döktüğünüz suyun kapağını kapatın ya da bir şekilde içerisine bir şey kaçmasını önlemek için bir şey örtün. 

Ertesi gün bu suyla arpayı tencerenin içerisine boşaltın ve hurmalara dönün. Hurmalarınızı alın ve çekirdeklerini çıkarın. Hurmaları çatal ya da herhangi bir aparat yardımı ile ezerek macun haline getirin. Ardından tencerenin içerisine arpaların yanına alın. Ocağın altını yakın ve ısıtmaya başlayın. Bir yandan da sosu yapın. Arpalar yumuşadığında üzerine sos gezdirerek servis edin. Afiyet olsun.

En Yeniler