Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Pişmeyen Tek Bir Pirinç Tanesi Kalmayan Yumuşacık Domates Dolması Tarifi!

Bugün Ne Pişirsem Diyenlere Pişmeyen Tek Bir Pirinç Tanesi Kalmayan Yumuşacık Domates Dolması Tarifi!

Ne pişireceğini bulamayanlara enfes bir dolma tarifi. Domatesin eşsiz lezzeti dolma ile buluştu. İçerisinde pişmeyen tek bir pirinç bile kalmayan domates dolması sayesinde dolmalık biber olmasa da hızlıca dolma yapabileceksiniz, hem de en lezzetlisini!

Nefis domates dolması tarifi...

Domates Dolması Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Enfes lezzetteki dolmamız için on ya da on iki tane domates kullanırsak dört kişilik dolma ortaya çıkarabiliriz. Bu orana uygun olarak da iki yüz gram kıyma, iki yemek kaşığı pirinç, bir yemek kaşığı galeta unu, bir tane soğan, yarım demet dereotu, bir çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı tuz, bir yemek kaşığı zeytinyağı, iki yemek kaşığı domates salçası ve bir su bardağı su lazım olacak.

Domates Dolması Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Enfes tarifin malzemelerini kolaylıkla edinebilmenin yanında çok da kolay bir şekilde hazırlayıp servis edebilirsiniz. Hızlıca yapılabilecek olan bu tarif için ilk adımda aldığımız domatesleri yıkayalım. Dilerseniz karbonatlı ya da sirkeli suya yatırıp on dakika beklettikten sonra bol su ile durulayalım. Sonrasında bir bıçak yardımı ile domateslerin yeşil saplarını güzelce oyalım. Dilerseniz elinizle de çıkarabilirsiniz ancak çok zor olacaktır. Sonrasında domateslerin sulu olan kısımlarını bıçakla beraber dışarı çıkaralım. 

İç harcı yapmaya başlayalım. Mutfak robotunu fişe taktıktan sonra içerisine soğanı yerleştirelim ve incecik kıyalım. Mutfak robotunuz yoksa elinizle de kıyabilirsiniz. Sonrasında kıymayı bir derince kaba alalım ve soğanları üzerine ilave edip bir güzel harmanlayalım. 

Galeta unu ile beraber baharatlarını kaba alalım. Sonrasında dereotlarını ince ince kıyalım. Pirinci de ekledikten sonra yoğurmaya başlayalım. Domateslerin içini oyduğumuz kısma bu kıymalı harçları yerleştirelim. Ardından kestiğimiz kapakları üzerlerine kapatarak tencereyi çıkaralım. Domateslerin dibinin yanmaması için dereotlarının sağlarını tencereye yerleştirelim. Ardından dolmalarımızı sıkıca dizelim ve su il salçayı da karıştırarak dolmaların arasından dikkatlice dökelim.

Üzerine tabağı kapattıktan sonra 20 ya da 25 dakika kadar kısık ateşte pişirelim. İsterseniz 160 derecelik fırında üstünde alüminyum folyo kapalı halde pişirebilirsiniz. Bu şekilde 30 ya da 35 dakikalık bir süreçte pişeceklerdir. Afiyet olsun

En Yeniler