Bugün ne pişirsem diyenlere sıcacık ev açması gözleme tarifi!

Bugün ne pişirsem diyenlere sıcacık ev açması gözleme tarifi!

Ev açması yufka ile elde edeceğiniz harika gözleme tarifi yazımızda. Çeşit çeşit gözleme için evde yapacağınız özel tarifli yufka ile birlikte çıtır çıtır gözlemeye doyacaksınız. İyi gözlemeye hasret kalanlar buraya. Kağıt gibi gözlemelere son!

Ev açması yufka ile tel tel ayrılan muhteşem gözleme tarifi yazımızda. Marketten bayat yufka almak yerine evde hızlıca açabileceğiniz yufka tarifi ile muhteşem gözlemelere imza atabilirsiniz.

Kış iyice bastırınca kahvaltıda bile sıcak yiyecekler arar olduk. elinizde açacağınız yufka ile sıcacık gözlemeler pişirip yanında çay ile birlikte harika bir kahvaltı keyfi mümkün. Marketten alacağınız bayat yufkalar ya da dışarıdan söyleyeceğiniz birbirine yapışmış kağıt gibi gözlemeler gerine evde müzik muhabbet eşliğinde yufka açıp uzun uzun kahvaltı edebileceğiniz gözlemeler pişirmek çok daha iyi bir seçenek. Kahvaltı keyfine düşkün olanlara özel evde açma yufka ile gözleme tarifi..

Malzemelerin oranları ne?

 Yufka için bir kilo un ve bir silme yemek kaşığı tuz yeterli. Aldığı kadar da un ekleyebilirsiniz. Gözleme aşamasında ise yapacak olduğunuz yufkalar, bir kase süt ve bir kase de sıvı yağı gerekecek. İç harcı için peynir ya da haşlanmış patates kullanabilirsiniz. 

Ev yufkası nasıl açılır?

İlk olarak derin bir kaba unu ve tuzu aktaralım. Bir yandan da su ekleyelim. Yavaş yavaş su ekledikçe hamurumuz kıvam alacaktır. Biraz yapış yapış olabilir ancak normaldir. Hamur ne çok sert ne de çok yumuşak bir kıvama geldiğinde küçük küçük bezelere ayırıyoruz. Bezeleri unlayarak dizmeyi ihmal etmeyin yoksa oldukları yere yapışırlar.

Sonrasında ise bu bezeleri iyice incelene kadar oklava yardımı ile açalım. Oklava yoksa merdane de kullanabilirsiniz ancak çok zahmeti olur. Ardından eğer evinizde mevcut ise yufkaları sacda çok az pişirin. Eğer yoksa gerçekten ince bir yufka elde ettikten sonra bu sefer gözlemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Yufkalara süt ve yapın karıştırıp sürün. Sonrasında içlerine istediğiniz miktarda harç koyun. Ben şahsen kavrulmuş soğan ve salçaya patates haşlaması ekliyorum ve biraz da tuz döktüğüm karışıma kaşar ekleyip bu şekilde gözleme harcı yapıyorum. Harçları ekleyip kapattığınız gözlemeleri az yağda tavada döndüre döndüre kızartın. Afiyet olsun.

İlgili Haberler