Bugün Ne Pişirsem diyenlere tam kıvamında üstelik gaz yapmayan püf noktasıyla Taze fasulye tarifi

Bugün Ne Pişirsem diyenlere tam kıvamında üstelik gaz yapmayan püf noktasıyla Taze fasulye tarifi

Mis gibi zeytinyağlı taze fasulye yemeğine kimse hayır diyemez. Bu yüzden bugün kesinlikle pazardan taze fasulye alıp evi mis gibi yemek kokutmanız gerekiyor. İşte sağlıklı mı sağlıklı mis gibi taze fasulye yemeği tarifi!

Bugün ne pişirsem diyenlere çok basit gibi görünse de faydalarını öğrenince yemek isteyeceğiniz Taze Fasulye Yemeği tarifimiz ile geldik. Hafif ve çok lezzetli olan taze fasulye yemeğinin yanında bir de şehriye pilavı ile ayran yaparsanız, ev halkı lezzetten köşeyi dönecektir. 

Her gün her gün ne pişirsem diye düşünmekten sıkılanlara her gün yemekten sıkılmayacakları bir yemek tarifimiz var. Taze Fasulye Yemeği, hafif olması ile birlikte pek çok derde deva oluyor. Lifli bir gıda olduğu için hem diyeti hem de bağırsak sağlığını destekler. Kolesterolü olan kişiler için de güzel bir yemek alternatifi olan Taze Fasulye Yemeği, A vitamini deposu olması ile gözlerinize de çok iyi gelecektir. Ayrıca akciğeri rahatsız olanlara tedavi niyetine tavsiye edilen yemek, kan şekerini düşürmeye yardımcı da olmaktadır. Böbrek komu ve taşı olanlara düşürmek için yardımcı olurken güzel bir demir deposu olarak da yiyenlerin dertlerine deva olur. 

Taze fasulye yemeği yapmak için malzemeler ise;

Yarım kilo kadar taze fasulye ile yapılacak yemeğe iki büyük domates, bir baş kuru soğan yeterli olacaktır. Ek olarak da biraz kırmızı pul biber, bir buçuk yemek kaşığı kadar salça, göz kararı ve isteğe bağlı olarak da zeytinyağı, karabiber ve tuz ekleyebilirsiniz. 

Yemeği yapmak ise çok basit

Genel olarak yemeklerimizdeki akış bellidir. Önemli olan oranı tutturabilmek. İlk olarak taze fasulyeleri yıkayıp doğradıktan sonra zeytinyağını düdüklü tencerede gezdirelim. Kuru soğanı pembeleşene kadar kavurduktan sonra salça ile domatesleri de ekleyelim. En son fasulyeleri de bir güzel kavurduktan sonra baharatları ekleyelim. Üç su bardağı kadar su döktükten sonra kapağını kapatıp 15 dakika pişirelim. Düdüklünüz yoksa pişme süresi biraz daha uzun olacaktır. Afiyet olsun.

İlgili Haberler