Bugün ne yapsam ne pişirsem diyorsanız gelin size evde salep yapımını öğretelim. Kusursuz salep tarifi

Salep Kış aylarında en çok tüketilen içeceklerdendir. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların yanı sıra boğaz ağrısına iyi gelen salep yapımı oldukça basit bir içecek. İşin Püf noktasını sizlerle paylaşacağız..

Bugün ne yapsam ne pişirsem diyorsanız gelin size evde salep yapımını öğretelim. Kusursuz salep tarifi
Yayınlanma Tarihi : 15 Kasım 2020 03:32

Kışın evde geçirilen vakit çok fazla olunca  iki şeyi çokça yaparız. Biri patlamış mısırdır diğeri ise mis kokulu salep.

Salep kışın en çok tüketilen içeceklerdendir. .Çayı ve kahveyi bile tahtından eden salep en faydalı içecek olma özelliği taşımaktadır.

Soğuk havalarda içimizi ısıtan boğazımızı rahatlatan salep ise oldukça kolay yapılmaktadır. Siz değerli Ulusalpost okurlarıyla salep yapımının püf noktalarını paylaşacağız. Sizlerde arkadaşlarınıza mutlaka iletin.

Salep Genellikle  Türkiye'nin bazı yörelerinde yetişen  bir bitkidir. Tohumları öğütülür ve salep yapımında kullanılır. Isparta ve Sarımsağıyla ünlü olan Kastamonu şehrinde bolca bulunur. Kış aylarında hem içimizi ısıtan hem hastalıklara karşı koruyan salep 5 dakika içerisinde yapılması mümkün olan bir şifa içeceğidir.. 

Malzemelerimiz..

1 Litre süt.. Market sütü kullanacaksanız paketin yeni açılmış olmasına özen gösterin.

1 yemek kaşığı toz salep. Eğer az geldiyse sizin için yoğun olması adına 1.5 yemek kaşığı koyabilirsiniz.

1 Çay bardağı toz şeker.

Toz tarçın

TARİF..

Temiz bir kap içerisinde şeker ve salep karıştırılır. Tencere içerisinde süt kaynatılır. Ardından içerisine yavaş yavaş karışım eklenir ve karıştırma işlemi devam eder.

Kaynadıktan sonra altı kısılarak yaklaşık 20 dakika daha karıştırılır ve iyice pişene kadar bu işlem devam ettirilir.

Pişme işlemi bittikten sonra mis kokulu salep artık servise hazırdır.

Bardaklara boşaltarak üzerine toz tarçın serpiştirip ilave  edebilirsiniz. 

Salep Faydaları nelerdir?

Öksürük ve bronşite iyi geldiği bilinmektedir. Salep ayrıca göğüs ağrısına iyi gelen bir içecektir. Zihni güçlendiren salep baş ağrısına da iyi gelmektedir.

Kan şekerini düzenleyen salep kabızlık ve şişkinlik sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Öte yandan yapılan araştırmalarda bağırsaklardaki kurtları döktüğü tespit edilmiştir. En önemli faydası ise grip ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu kalkan görevi görmesidir.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler