Bugüne kadar hiç duymadığınız 4 Farklı Türk Kahvesi Tarifi!

Bugüne kadar hiç duymadığınız 4 Farklı Türk Kahvesi Tarifi!

Türk kahvesini sade, şekerli ya da orta üçlüsünden öteye götüremeyenler için harika dört farklı tarifimiz var. Dört malzeme ile dört farklı aromalı yapabileceğiniz bu Türk kahvelerine aşık olacaksınız. İşte Türk kahvesinin dört farklı çeşidi...

Türk kahvesini sadece suyla yapmaktan sıkılıp yeni bir tat arayışına girdiyseniz size dört farklı önerimiz var. Yine Türk kahvesi olmaktan çıkmasalar da kahve tiryakileri için harika birer seçenek olacak bu tarifleri mutlaka uygulayın. Ekşi tadı ile hibiskus, harika kokusu ile kakule, hem tadı hem de tadı ile mest edecek gül ve köpükten görünmeyecek olan sodalı kahve tariflerine bayılacaksınız.

Hibiskus Aromalı Türk Kahvesi Tarifi

Aslında çok güzel bir çiçek olan hibiskusun kurutulmuş yapraklarını aktarlardan bulabilirsiniz. hibiskus bitkisi hem yağ yakıcı hem de yüksek C vitamini ile de bilinmektedir. Ancak tadından mest olup fazla tüketmeyin, tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle düşük tansiyon sahibi kişileri gerçekten bayıltabilir...

Kahve için ise gereken hibiskus miktarı fincan başına iki yemek kaşığı kadardır. Bir  fincan soğuk su, ve bir tatlı kaşığı Türk kahvesi yeterli olacaktır. 

Yapmak için ise öncelikle cezveye Hibiskus yaprakları ve Türk kahvesini ekleyin üze4rine soğuk su dökün. Şekerini de attıktan sonra kısık ateşte normal kahve pişirir gibi pişirin ve servis edin.

Kakule Aromalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Harika kokusu ile siyah çaya da çok yakışan kakule bTürk kahvesine bir başka aroma katıyor. Bu harika ikili için bir fincanlık Türk kahvesine bir adet kakule yeterli olacaktır.

İlk adımda ise kakulenin kabuğunu soyup içerisindeki tohumları havanda ezin. Havan yoksa başka bir şeyle de ezebilirsiniz ancak olduğu gibi de atabilirsiniz.

Kakuleler ve kahveyi cezveye aldıktan sonra suyu ve şekeri ekleyip normal kahve pişirir gibi devam edin.

Gül Aromalı Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Güllü Türk kahvesi aslında paketli olarak da satılmaya başlandı hatta çok fazla köpük yaptığı için tercih ediliyor ancak almadan evde de yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey fincan başına tatlı kaşığı kadar gül suyu. Fincan için su eksiltmesi yapmaya gerek kalmadan kahvenizi yine aynı oranda sadece üzerine gül suyu ekleyerek pişirin.

Sodalı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Soda ile pişirilen Türk kahvesi çok daha köpüklü oluyor. Ancak bu tarifte pişecek olan sodalı Türk kahvesi bambaşka bir yapıda olacak. İhtiyaç olan malzemeler bir tatlı kaşığı Türk kahvesine bir kahve fincanı soğuk maden suyu ve bir adet kare bitter çikolata. İlk adımda soğuk olan maden suyunu cezveye alın ve kahve ile bitter çikolatayı üzerine ekleyin. Kısık ateşte pişirip sonrasında da servis edin. Afiyet olsun.

İlgili Haberler