Bugüne kadar kimse kontrol etmedi oysa E-Devlet üzerinden görünüyor hatta sizin bile olabilir

E-Devlet Üzerinden bugüne kadar bir çok kişi sorgulamamış gözüküyor. Oysa ayrıntıları sorgulama sonucunda elde edenler çok şaşırıyorlar..

Bugüne kadar kimse kontrol etmedi oysa E-Devlet üzerinden görünüyor hatta sizin bile olabilir
Yayınlanma Tarihi : 01 Haziran 2021 14:40

E-Devlet Üzerinden herkesin işine yarayacak bir özellik daha bulunuyor. Bugüne kadar çok sayıda vatandaşın dikkatini çekmedi. Ancak konuyla ilgili yetkililer bilgi verdi. Vatandaşların rahatlıkla yapabileceği uygulamanın ayrıntılarını sizler için derledik.

Sizlerde bu uygulama sayesinde rahatlıkla gerekli sorgulamanızı yapabilir ve belgenize ulaşabilirsiniz. E-Devletin sağladığı bu kolaylıktan sizde arkadaşlarınızı haberdar edebilirsiniz..

Adalet Bakanlığı Bilgi işlem Müdürlüğü, Sulh Hukuk Mahkemesi kararıyla verilen mirasçılık belgelerine ulaşması için e-Devlet üzerinden bir çalışma yaptı. Artık miras sorgulamasını e- Devlet üzerinden yapabileceksiniz.

Sulh Hukuk Mahkemelerinin verdiği karar doğrultusunda, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü, mirasçılık belgelerine ulaşılabilmesi için çalışma yaptı. Yapılan bu çalışma neticesinde artık Miras belgesi düzenleme ya da size kalan mirası görmek için resmi kurumları dolaşmanıza gerek kalmadı. e- Devlet'e Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e- Devlet şifreniz ile giriş yaparak ulaşabileceksiniz.

30 Yıl Öncesine Kadar Görülebiliyor

Tabi bu uygulamada çok eski evraklara ulaşmak kolay değil en fazla 30 yıl öncesine kadar olan evraklara bakabiliyorsunuz. 1990 yılı ve sonrasında yaşanan miras konularına e-devlet üzerinden şifreniz vasıtasıyla giriş yapabileceksiniz. Eğer size miras kalıp kalmadığını merak ediyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama adresinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tabi bunun için öncelikle bir e-Devlet şifresi edinmeniz gerekiyor.

e-Devlet şifresi almak için ise, size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi almanız gerektiğini söylüyor ve 3 TL ücret ödeyerek şifre sahibi oluyorsunuz. Ancak bununla bitmiyor çünkü size verilen şifre ile giriş yapıp kendinize unutmayacağınız bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Yoksa bir süre sonra size verilen şifre değiştirilmediğinde zaman aşımına uğruyor ve geçersiz oluyor. e-Devlet hizmeti alabilmek için yeniden şifre almak zorunda kalıyorsunuz.

Dikkat etmeniz gereken ise, e-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranızı kimse ile paylaşmamanız. Size ait şifre ve kimlik numarasının art niyetli kişilerin eline geçmesi halinde yapabilecekleri kötülüğün bir sınırı ne yazık ki bulunmuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.