Bugünlerde Herkes Uyguluyor! Vücudu Dinlendirmekle Kalmıyor Yağ Yakmaya Da Destek Veriyor...

Bugünlerde Herkes Uyguluyor! Vücudu Dinlendirmekle Kalmıyor Yağ Yakmaya Da Destek Veriyor...

Kilo vermek isteyenler ya da vücudundaki fazla yağı yakmak isteyenler bugünlerde bunu yapıyor. Vücuda detoks etkisi yaratarak baştan aşağı temizliyor ve yağ yakmayı hızlandırıyor. İşte herkesin uyguladığı o yöntem...

Son zamanlarda vücudu belli saatlerde aç tutarak kilo vermek epey yaygınlaştı. İsmi "IF Diyeti" olan bu diyette önemli olan, yine diyete uygun gıdalar tüketmek ancak 14 ila 16 saat boyunca da hiçbir şey yememek...

IF diyeti aslında uzun süredir uygulanıyordu ancak son zamanlarda sağlıklı yaşama olan ilginin artması ile yaygınlaştı. Diyetin tam olarak amacı, gün içerisinde on dört ya da on altı saat kadar aç kalarak vücuttaki yağı yakmak. Uzmanların aktardığına göre diyetin herhangi bir saati yok. Yani normal diyetlerde olduğu gibi sabah sekizde zorla yataktan kalkarak kahvaltı yaparak metabolizmayı erkenden çalıştırmaya gerek yok.

Yağ yakmayı hızlandırıyor

Herkesin hayat şartlarına uyum sağlayabilecek olan bu diyette, saat on birde ilk kez yapılan kahvaltı ya da yenen yemekten sonra en son gece dokuzda yemek yenebiliyor. Tabi diyeti on dört saat aç kalarak uygulayacaksanız. Sonrasında herhangi bir gıdayı kesinlikle tüketmemeniz ve açlık muhakkak hissetmeniz gerekiyor çünkü vücut yakılacak gıdaları yaktıktan sonra bu ön dört ila on altı saat içerisinde artık yağları da yakmaya başlıyor. Bu sayede bir yandan da sağlıklı bir şekilde kilo veriliyor ancak yenilen gıdalara ve içilen su miktarına özen göstermek gerekiyor.

Sıvı alımı dengelenmeli

Aç kalınan saatlerde şekersiz çay ya da su gibi sıvılar alınabiliyor ancak kafein oranına da dikkat etmek gerekiyor.  Daha etkin bir sonuç için bitki çayları tüketmek daha doğru olacaktır ancak bitki çaylarının da çok fazla tüketilmesi zarara yol açabilir. Bunun yanında hamileler ya da insülin ile alakalı rahatsızlıklar yaşayanların mutlaka doktora danışarak diyete başlaması ya da bilgi alması gerekmekte.

Et tüketimine dikkat

Uzmanlar ayrıca yemeğin geç saatlere sarktığı diyetlere de et tüketimi hakkında bir uyarıda bulundu. Uzmanla et tüketiminin sınırlandırılarak protein ihtiyacını daha çok sebzelerden karşılamanın diyeti daha etkili ve sağlıklı yapacağını kaydetti.