• BIST 94.682
  • Altın 222,702
  • Dolar 5,6803
  • Euro 6,5153
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 20 °C

Bulduğu İcat Sayesinde Milyonlarca İnsanın Hayatını Kurtardı.

Bulduğu İcat Sayesinde Milyonlarca İnsanın Hayatını Kurtardı.
Kenton Lee, Kenya’daki bir kimsesizler yurdunda gönüllü olarak çalışırken küçük bir kızın ayağındaki ayakkabıların çok küçük olduğunu farketti.

Ayakkabıların burnu neredeyse parçalanmıştı. Tam o sırada aklına ayak kalıbına göre zamanla büyüyebilen ayakkabı fikri geldi.

Kenton Lee, arkadaşlarıyla beraber 2006 yılında Because International adlı şirketi kurdu. Şirket, dünya çapında yoksul insanlara yardım ediyor.

Büyüyebilen ayakkabı üretmek için birkaç firmayla iletişime geçti. Ancak hiçbiri fikirle ilgilenmedi. Daha sonra Proof of Concept adlı bir şirket adamın fikrini beğendi ve beraber çalışmaya karar verdiler.

 

Ayakkabılar yumuşak deriden üretiliyor ve tabanı da kaliteli kauçuklar içeriyor. Ayakkabıların üzerindeki klipsler sayesinde ayakkabı beş numara büyüyebiliyor ve çocuklar böylelikle ayakkabıları en az beş yıl giyebiliyor. Büyük ve küçük olmak üzere iki tip ayakkabı var. 12 yaşına kadarki çocuklar küçükleri, 13-15 yaş arası çocuklar ise büyükleri giyiyor.

Kenton Lee, Buzzfeed News’e “Ayakkabının günlük hayatımızda ne kadar önem teşkil ettiğinin Kenya’ya gidene kadar farkına varamamışım. Çocuklar yalın ayak dolaştıklarında ayakları kesilebiliyor ve enfeksiyon kapabiliyorlar. Hatta bazıları ayakkabıları olmadığı için okula bile gidemiyorlar” dedi.

Şimdiye dek toplamda 2500 çocuğa ayakkabı sağlandı. Yardım yapılan ülkeler arasında Gana, Peru, Kolombiya ve Kenya var.

Ayakkabıların maliyeti sadece 30 TL. Dünya çapında yardım kuruluşları topladığı bağışladı şirkete yolluyor. Şirket de kâr amacı gütmeden ayakkabı üretip kimsesiz çocuklara yolluyor.

 

Muhteşem icat olan büyüyen ayakkabıların ünü bütün dünyaya yayıldı. Yüz binlerce insan icata hayran kaldı. Daha fazla bağış yapılması ve böylelikle daha fazla ayakkabı üretilmesi umuluyor.

 

Dünyada 300 milyonu aşkın çocuğun ayakkabısı yok. Yalın ayak dolaşan çocukları gördüğümce içim cız ediyor. Kenton Lee’nin icatı sayesinde umuyoruz ki daha az çocuk yalın ayak dolaşmak zorunda kalacak.

 

 

kaynak

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim