Bülent Arınç 13 yıllık iktidarın sırrını açıkladı

Bülent Arınç 13 yıllık iktidarın sırrını açıkladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Bülent Arınç, gençlerle bir araya geldiği söyleşide, 13 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti’nin başarısının sırrını açıkladı.

ULUSAL POST - Türkiye Büyük Millet Meclisi Eski Başkanı Bülent Arınç, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Siyaset Kulübü tarafından düzenlenen söyleşide deneyimlerini gençlerle paylaştı. Siyasetten uzak durmasının mümkün olmadığını söyleyen Arınç, 1969’tan beri aktif siyasetin içinde olduğunu söyledi.

Siyasi hayatında en çok sevindiği konunun anayasa değişikliği referandumunda alınan yüzde 58’lik sonuç olduğunu belirten Arınç, AK Parti’nin 13 yıldır tek başına iktidar olmasının sebeplerini açıkladı. AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana gerçek siyaset yapmaya söz verdiğini belirten Arınç, “AK Parti’nin 13 yıldır nasıl tek başına iktidar olduğunu soranlar ve bu konuda yüksek lisans tezi hazırlayanlar oldu. Biz, gerçek siyaset yapmaya söz vermiştik. Türkiye’de çok uzun yıllar cesur, kararlı ve ilkeli bir siyaset yapılamadı.

Ama biz, sivil siyasetin; şiddetin, terörün ve askeri vesayetin gölgesinde olmaması gerektiğini savunduk. Siyasetin en güçlü kurumu TBMM’dir dedik. 92 yıllık cumhuriyette 64 hükümet kuruldu ama son 13 yılı çıkardığımızda, hükümet başına 1 yıl 2 ay düşüyor. 2 aylık hükümetler, 6 partili koalisyonlar bilirim. Bu nedenle Türkiye’de siyaset kurumu ilerleyemedi” dedi.


“KİŞİLERE ODAKLANMAMALIYIZ”
Başkanlık sistemi ile ilgili önemli açı
klamalarda bulunan Arınç, başkanlık sisteminin de tıpkı parlamenter sistem gibi tüm dünyada uygulanan hükümet sistemlerinden biri olduğunu belirtti. Başkanlık sistemi tartışmaları kapsamında belli bir kişiye odaklanarak değerlendirme yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Arınç, “Ülkemizin hangi sistemden daha çok verim alacağına bakmamız lazım. Kişilere yönelik tartışmalar bize hiçbir şey kazandırmadı. Bu nedenle başkanlık sistemi tartışmaları kapsamında belli bir kişiye odaklanarak değerlendirme yapmak doğru olmaz” dedi.


“AYRIMCILIĞI ORTADAN KALDIRDIK”
AK Parti’nin Türkiye’deki ayrımcılığı ort
adan kaldırdığını belirten Bülent Arınç, “Türkiye’de insanlar kıyafetinden dolayı ayrımcılığa uğruyordu. Öğrencilerin dilediği kıyafetle üniversiteye girmesi engelleniyordu. 99’da mazbatasını alan bir milletvekilinin ant içmesine bile mani oldular. Biz bunların hepsini giderdik. Şimdi kamuda çalışan kadınlar isterlerse başını örtebiliyorlar. Biz kadınları başörtülü ya da açık diye ayırmadık. Başı açık olanların bir haktan istifade ettiği gibi başörtülü olanın da istifade etmesi gerektiğini savunduk. Bu sebeple de defalarca partilerimiz kapatıldı” ifadelerini kullandı.


“GENÇLİK KOLLARINDAN İŞE BAŞLAYIN”
Siyasete atılmak isteyenler gençlere
, gençlik kollarından işe başlamaları tavsiyesinde bulunan Arınç, “Genç yaşlardan siyasete başlamak daha faydalıdır. Biz AK Parti olarak, 30 olan seçilme yaşını 25’e indirdik. Siyasete atılmak isteyen gençler, gençlik kollarından işe başlamalılar” dedi.
 
İHA