Bülent Delican: "Halka Rağmen Siyaset Tarihe Karışacak"

Bülent Delican: "Halka Rağmen Siyaset Tarihe Karışacak"

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte başlayan...

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte başlayan halkla bütünleşmiş siyaset anlayışının, genel siyasete sirayet edeceğini söyleyen Delican, "Yeni sistem itibari ile halktan kopuk, halka rağmen siyaset yapma lüksü tarihe karışacak" diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Bülent Delican referandum için geri sayımı başlayan yeni hükümet sistemi üzerinden tarafsızlık ve yetki tartışmalarını değerlendirdi. Başkan Delican, yeni sistemde Cumhurbaşkanının binlerce yardımcı ve bakan atayabileceği, partili olmasından dolayı illerde kavga gürültü çıkacağı söylemlerinin bilgi ve tespitten çok uzak olduğuna vurgu yaparak, "Mevcut sistemde de başbakanın kaç bakan ya da yardımcı atayacağını bilmiyoruz. Bu atamaları belirleyen sınırlayan bir anayasa ya da yasa hükmü yok ki. Ayrıca şu anda da bu göreve atanacakların illa ki meclisten olması zorunluluğu yok. İsterse Başbakanlar da dışarıdan bakan ve yardımcı atayabiliyor. İcranın Cumhurbaşkanlığı'na devri ile sanki dağlarla ovalar yer değiştirecek, denizler taşacak, kıyamet kopacak izlenimi oluşturmaya çalışıyorlar. Bugün bakanların meclis içinden seçilmesi sadece doğal siyasi denge gereği. Yasal bir düzenlemesi olduğundan değil Bunu iddia edenler, mecliste çoğunluğu sağlayıp başbakan belirlemiş olsalar. O başbakan da bakanlarını ve yardımcılarını, milletvekillerini belirmeyecek mi? Değişen nedir? Yeni sistemle yürütmenin başı Cumhurbaşkanıdır ve icra ekibini o belirler. Cumhurbaşkanı kimdir? Yine halkın teveccühünü almış, milli iradenin yürütmenin başına getirdiği kişi. Bugünkü gibi; Yürütmenin ve yasamanın patronu Başbakan olunca tek adam veya diktatörlük rejimi olmuyor da, Cumhurbaşkanı olunca mı oluyor? Ayrıca bu makamlar genel ihtiyaçlara göre belirlenir, keyfe göre değil" diye konuştu.

"Bakanlık sayısı Erdoğan'la azaldı"

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde, bundan neredeyse 13 yıl önce bakanlık sayısının fazla olduğunu söyleyerek revizyona gitmişti. 38 bakanlığın sayısını, 23'e düşürdü, bugün ise 21. Önüne gelene bakanlık verildiği o israf dönemini kapatan, bu kararı başbakan olarak o gün verenin, yeni sistemle beraber bakan ordusu kuracağını iddia etmek; abesle iştigal. Bilgilenmeden bilgi vermek, vatandaşımızın hafızasını hafife almak doğru değil. Rejime sahip çıkmak ki bu bizim ülkemizde Cumhuriyet'tir. Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkmak tartışmasız ve tarafsız bir duruştur. Böyle de olacaktır. Tıpkı; Atatürk gibi, ismet İnönü, Celal Bayar gibi. Onlar da Cumhur'un başkanlığını partili olarak yapmamışlar mıdır! 1961 Anayasası'na kadar böyle olmuştur. Olağanüstü dönemlerdir doğru. Kurulmakta olan bir ülkeydik ve alınması gereken tedbirler vardı. Bugün de var. Partililik aidiyeti; tarafsızlığı ortadan kaldırıyorsa; Başbakanın da tarafsızlığından söz edemezler o zaman. Rozeti çıkarmak da gösteri gibi kalır. Oysa öyle değildir. Başbakan da sadece ona oy verenlerin değil, tüm vatandaşların başbakanıdır ve hizmet üretmek durumundadır. Bu içi boş kelamlara, kafa karıştırma çabalarına pirim vermemek zorundayız."

"Halka rağmen siyaset tarihe karışacak"

Demokrasilerin en büyük gücünün milli egemenlik ilkesinin halkın iradesi ile hayata geçmesini sağlayacak bir siyasal sistem ve siyaset yapma imkanına sahip olmak olduğunu dile getiren Başkan Delican, "Evet ya da hayır diyecek hiç kimsenin karşı çıkamayacağı şey şudur ki; Cumhurbaşkanımız, siyasi hayatı boyunca toplumun dilini konuşmakla kalmayıp, her kesimle iç içe olmuş, organik bir ilişki kurmuştur. Halka rağmen siyaset yapma dönemini kapatan bir liderdir. Yeni sistemle birlikte; icranın başına hangi lider gelirse gelsin; artık halktan bağımsız, kulağı gözü halka kapalı lider olamayacaktır. Bu hem sahip olduğumuz örnek nedeniyle hem de yeni sistemde tamamen halkın dolaysız iradesinin belirleyici olmasındandır. Yeni sistem; halkla devletin ilişkisini güçlendirecektir çünkü" ifadelerini kullandı.

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.