Bulgaristan Göçmenleri Borçlanarak Nasıl Emekli Olur?

Bulgaristan hizmet borçlanması yıllardır birçok kişinin merak ettiği emeklilik süreçleri arasında bulunmaktadır.

Bulgaristan Göçmenleri Borçlanarak Nasıl Emekli Olur?
Yayınlanma Tarihi : 26 Temmuz 2021 03:06

Bulgaristan hizmet borçlanması son derece merak edilen konulardan biridir. Özellikle emeklilik için ihtiyaç duyulan hizmet borçlanması şartlarının ilk işe giriş tarihine göre değişmesi son derece önemlidir. 5754 sayılı Kanun’un 79’uncu maddesine göre, zorunlu göçe tabi tutulan Türk vatandaşlığına geçen kişilerin Bulgaristan’da geçirdikleri zamanların borçlanarak ödenmesi mümkün olmaktadır. Bunun için aşağıdaki şartların gerçekleşmesi gerekmektedir:

 • Zorunlu göç sonrası TC vatandaşı olmak
 • Türkiye’de ikamet etmek
 • Herhangi bir SGK’dan aylık almamak
 • Geldikleri ülkelerdeki çalışma sürelerini belgelemek
 • Talep edilen borç miktarını en geç 3 ay içinde ödemek
 • Yazılı dilekçeyle başvuruda bulunmak

Zorunlu Göç Harici Gelenler

Zorunlu göç dışında kendi isteğiyle Türk vatandaşlığına geçen kişilerin borçlanma talepleri reddedilecektir. Bu durumda farklı borçlanma süreçlerinin söz konusu olacağı bilinmektedir. Kanun kapsamında çalışılmayan süreler kapsama alınmayacaktır. Çalışma sürelerini belgelendirmeyenlerin de istekleri dikkate alınmayacaktır.

Bu ülkeden kendi isteğiyle gelenler yurt dışı borçlanma işlemleriyle başvurularını devam ettirebilir. Nüfus kayıtlarına işlenecek olan borçlar kişinin çalışma süresi hesaba katılarak ödendiğinde emeklilik için ihtiyaç duyulan gereksinimler de tamamlanacaktır.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kimlik numarasına sahip olan T.C. vatandaşları, zorunlu göç kapsamında olmadıklarından dolayı işleme alınmazlar. Ancak Bulgaristan emeklilik işlemleri için başvuru hakkı olanlar, kimliğinde zorunlu göçe tabi tutulmuştur ibaresi yer alıyorsa süreci sürdürebilir. Tüm belgelerin kuruma ibrazı ve sürecin düzenli olarak takip edilmesi zorunludur. Bulgaristan’daki belgelerin Türkçe’ye tercüme ettirilmesi son derece önemlidir. Bu yüzden tüm resmi evrakların yeminli tercüme aracılığıyla tercümasyonunun yapılması gerekecektir.

Gereken Şartlar Nelerdir?

 • 1989 ve 2008 tarihleri arasında zorunlu göçe maruz kalınması
 • Zorunlu göç sonrası TC vatandaşı olunması
 • Herhangi bir emeklilik aylığı almıyor olmaları
 • Borçlanma için yazılı dilekçeyle başvuru yapılması
 • Çalıştıkları süreleri belgelendirmeleri
 • Türkiye’de ikamet etmeleri

Bu koşulları taşıyan kişiler Türkiye’deki sigorta güvencelerini kullanarak, emeklilik hakkına alabilir. Bulgaristan emeklilik işlemleri için ilgili kişilerin nüfus kayıtları ve diğer tüm resmi evraklarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Tercüme ofisleri tarafından çevirisi yapılan bu evraklarla birlikte yazılı bir dilekçe beraberinde başvurunuzu yapabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.