Bundan 1 bardak içince damarları temizliyor ve vücuttaki hücreleri yenileyip..

Bundan 1 bardak içince damarları temizliyor ve vücuttaki hücreleri yenileyip..

Damar tıkanıklığına iyi gelen yiyecekleri uzmanlar açıkladı. Damarlarınızı korumak için bu besinlerin gücünden yararlanabilirsiniz! İşte herkesin bilmesi gereken o bilgiler..

Damar tıkanıklığı ciddi bir problemdir. Damar tıkanıklığı bir kan damarının damar sertliği oluşması nedeniyle ya da bir pıhı sebebiyle tıkanmasına neden olan addır.

Tıkanıklığa neden olan ohı genellikle damarlarda plaklar nedeniyle daralmış bölgelerde gelişim sağlar.

Zamanında eğer bu soruna çözüm bulunmazsa ilerisi için büyük tehlikeler ortaya çıkarabilir! Bu yüzden dikkatli olmakta yarar vardır!

Genel olarak damar tıkanıklığının belirtileri Ulusalpost'un derlemesine göre : Uylukta ve baldırlarda aynı zamanda bacaklarda başlangıçta yürüme esnasında ortaya çıkmakta olan kramp ağrıları.

İleri aşamada ise dinlenirken bile ağrı olabilir. Yürümede zamanla güçlük oluşuyor. Merdivenleri çıkarken kişiler rahatsız olabilir. Ayaklarda yaşanan üşüme ve morarma ileri aşamada etkisini gösterir.

Ayaklarınızda ve bacaklarınızda geçmeyen yaralarda damar tıkanıklığı belirtilerindendir.

Damar tıkanıklığı tedavisi mümkün olup uzmanlar tarafından kontrol altına alınabilmektedir.

Bazı yiyeceklerin ise damar tıkanıklığına iyi geldiği bilinmektedir. Bu yiyecek ve içecekleri damarlarınızda sorun oluşmaması için kullanmaya özen göstermelisiniz.

Ve yukarıdaki belirtilerin oluşması durumunda mutlaka bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Kalp rahatsızlıkları her geçen gün sağlığımızı daha fazla tehdit etmektedir. Dengesiz beslenme sonucu tıkanan damarlar ölüm riskini arttırmaktadır. İşte damarları temizleyen yiyecekler...

Yeşil çay

Yeşil çay, damarlara hasar veren oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar kolesterolü düşürür ve bu sayede kalbi korur.

Açai üzümü

Özellikle kolesterolü düşüren bu meyve kan akışını dengeler ve bu sayede kalp için çok faydalıdır.

Tarçın

Antioksidan deposu olan tarçın, kandaki şekeri düşürür ve bu sayede damarlar için çok faydalıdır. Günde 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını %26 oranında azalttığı kaydedilmiştir.

Badem

E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengin olan badem, içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlardaki hasarı engeller.

Yulaf

Yulaf, kolesterolü düşürür ve damarları temizler. Öğünlerinize yulafı eklemenizi öneririz.

Zeytinyağı

Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları görülme oranının daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanseri önler ve tansiyonu düşürür.

Brokoli

K vitamini ve lif açısından zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum seviyesini dengeler.

Zerdeçal

Zerdeçal, damar temizliğinde en etkili baharatlardan biridir. Ayrıca damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı azaltır ve bu sayede kan akışını hızlandırır. Ayrıca damar tıkanıklığı ve enflamasyona da iyi gelir.

Nar

İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde nar, kan akışını arttırır ve damarların tıkanmasını önler.