Bunu Öğrendikten Sonra Çileğe Karabiber Ekleyerek Yiyeceksiniz! Çileğe Karabiber Dökülünce...

Bunu Öğrendikten Sonra Çileğe Karabiber Ekleyerek Yiyeceksiniz! Çileğe Karabiber Dökülünce...

Çilek ve karabiber birbirine zıt tatlar gibi görünse bile bunu öğrendiğinizde kendinizi denerken bulacaksınız. Ekşi bir meyve olan çilek ile karabiber birleştiğinde bakın ortaya ne çıkıyor. Çok ilginç ama gerçek...

Bazı tatları başka tatlarla bir arada düşünmek biraz mide bulandırabilir ancak hiç tahmin etmediğiniz kombinasyonlar çok lezzetli olabiliyor. Mesela karamele tuz atma fikri kimden çıktı bilinmiyor ancak "salted caramel" denilen tuzlu karamelin kahvesi bile mevcut. Ya da acı biber ve çikolatayı birleştirmek kimin aklına geldi bilinmiyor ancak biberli çikolata gerçekten yüzyılın icadı olabilir.

Karabiber ve çilek için de aslında bunun gibi değil ancak, tuzla marine edilen et gibi bir ilişkisi vardır. Tuz et ile birleştiğinde tadını ortaya çıkarmaktadır. Karabiber de çileğe biraz serpildiğinde şekerini yükseltir. Böylelikle olgunlaşmasına rağmen tadı ekşi kalan çileğin tadında bir tatlılaşma olur. Biraz karabiber ile tatsız olan çilekleri harika bir tada büründürebilirsiniz. Hatta reçellere veya dondurmalara da katabilirsiniz.

Nasıl yapıldığına bakacak olursak, çilekleri yıkadıktan sonra ortadan ikiye bölün ve üzerlerine biraz öğütülmüş karabiber ekleyin. Birazcık bekledikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. İnanmıyorsanız ilk olarak bunu bir çilekte deneyin. 

Karabiberli ve Naneli Çilek Reçeli Tarifi

Çok farklı bir lezzet arayanlar; hem karabiberli hem de naneli enfes çilek reçeli tarifini mutlaka denesin. Tarif için güzel seçilmiş bir kiloyu biraz geçkin çilek, biraz limon suyu, beş adet nane yaprağı, çekilmiş beş karabiber tohumu gerekecek.

İlk adımda ise çilekleri yıkadıktan sonra kurutup saplarından ayırın. Şeker ve limonu bir kaseye boşalttıktan sona çilekleri ekleyin. Üzerlerini kapadıktan sonra bir gece dinlendirin. Sonraki gün de tencerede kaynatıp soğuyunca kaselere boşaltın. Üzerini kapattıktan sonra bir gece daha buzdolabında bekletin.

Ertesi gün de suyu ile çilekleri birbirinden ayırın. Suyu da tencereye dökün ve yüksek ısıda pişirip kaynatın. Bu sırada da çileklere nane ve karabiberi dökün. Çilekler i de ayrı bir tencerede kaynatın ve kaynadıktan sonra beş dakika daha bırakın. Yarı şeffaf görünen çilekleri kavanoza aktarın ve kapaklarını sıkıca kapatın. Afiyet olsun

İlgili Haberler