• BIST 103.024
  • Altın 379,480
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 19 °C

Burhaniye’de Kütüphaneler Haftası

Burhaniye’de Kütüphaneler Haftası
Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Her yıl 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası kutlamaları başladı.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde, Her yıl 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kütüphaneler Haftası kutlamaları başladı. Kutlamalar kapsamında bir dizi etkinlik yapıldı.

İlçe Halk Kütüphanesi sorumlusu Nazmi Arif Çakaloz'ın öncülüğünde Şehit Turhan Bayraktar Parkında kitap okuma etkinliği yapıldı. Okullarda düzenlenen okuma saatlarine ise kaymakam Hüseyin Öner ile birlikte çok sayıda daire müdürü katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhan Levent,okuma alışkanlığının artırılması için okullardaki etkinliklerin Kaymakam Hüseyin Öner'in öncülüğünde devam ettiğini açıkladı. Kütüphaneler Haftası'nın dolu dolu etkinliklerle kutlandığını anlatan Burhaniye Halk Kütüphanesi Sorumlusu Nazmi Arif Çakaloz, "İnsanoğlu için yazının bulunmasıyla yeni bir dönem başlamış, bilgi aktarımının en az bilgiyi oluşturmak kadar önemli olduğu görülmüştür. Çağdaş uygarlık, bugün ulaştığı seviyeye kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi birikiminin sayesinde gelebilmiştir. Büyük uğraşılar sonucu edinilen bilginin sürekliliği ve kalıcılığının sağlanabilmesi yazının icadıyla olmuştur. Toplumlar için paha biçilmez değerdeki yazıya dökülen bu bilgiler kütüphanelerde toplanmıştır. Elde edilen bilgilerin geniş kitlelere ucuz ve doğru biçimde ulaşması ise ancak matbaanın icadıyla gerçekleşmiştir. Çağımızda bilgi iletişim teknolojilerinin gelişmesi ve kullanımın artması bilgiye erişimi kolaylaştırmış, ancak sosyo-ekonomik farklılıklar bilgiye erişimde eşitsizliği de beraberinde getirmiştir. Bilgi edinmenin yanı sıra edinilen bilginin kullanılmasındaki beceri bilginin gücünü tartışmasız bir biçimde ortaya koymuştur. Halk kütüphaneleri üretilen bilginin herkes tarafından kullanılmasını ve bilgiye ulaşmadaki engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayan bir kurumdur. Bunun için halk kütüphaneleri kendini sürekli yenileyen, bilgi iletişim teknolojilerini kullanan, yurttaşların yaşam boyu öğrenme, bağımsız karar verebilme, bilgi, eğitim ve kültürlerini geliştirme, dinlenme ve özgür zamanlarını değerlendirme, bireysel ve toplumsal gelişim için gereksinim duyulan bilgiyi hiçbir ayırım gözetmeden ve bedelsiz sağlayan birer kültür ve yaygın eğitim kurumu olmuştur. Halk kütüphaneleri her yaşta ve sosyo-ekonomik düzeydeki insanlara hizmet vermektedir. Bilginin bilgi kaynaklarından elde edilebilmesi, kişilerin okuma alışkanlıklarını geliştirmesiyle mümkündür. Bu sebeple çocuklar okul çağından önce ailesi tarafından, okul çağına geldikten sonra da öğretmenleri tarafından kitap okumaya, araştırmaya bu kaynakları kolayca sağlayabileceği halk kütüphanelerine yönlendirilmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle; 27 Mart 02 Nisan 2017 arasında kutlanacak olan 53, Kütüphane Haftasını kendinizi geliştirme ve değiştirme olanağı sunan iyi kitaplarla dost olmanız dileğiyle kutluyor, tüm Burhaniyeli dostlarımızı kitap okumaya davet ediyorum" dedi.

Burhaniye’de Kütüphaneler Haftası

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim