Burun Kenarına Hindistan Cevizi Yağı Sürülünce O Sorunu Yok Ediyor...

Burun Kenarına Hindistan Cevizi Yağı Sürülünce O Sorunu Yok Ediyor...

Burun kenarlarına biraz hindistan cevizi yağı sürülünce o sorun tamamen geçiyor... Mevsim geçişlerinde bu sorunları yaşayanlar için önerilen hindistan cevizi yağı yöntemini mutlaka deneyin! Sadece birkaç günde..

Mevsim geçişleri havadaki nem oranının azalması gibi nedenlerle burun içerisinde kuruma meydana gelebilir. Burun kurumalarının ciddi nedenleri ya da basitçe geçirilebilecek sebepleri olabilir. Hayat kalitesini düşüren ve bazen de can yakıcı olabilen burun kuruluğu neden olur ve nasıl önlenir?

Burun kuruması nedir?

Burun kurumasını bilimsel olarak açıklayacak olursak, mukozaların işlevine bakmamız gerekir. Burun içerisindeki bir sıvı olan mukozalar burun içerisine girebilecek olan toz ve benzeri materyalleri engellerler. Bu nedenle mukozaların nemli kalması önemlidir. Ancak bazı durumlarda mukozalar nemli kalamaz ve kurur. Bu da burunun doğal olarak içerisinde kuruluk hissine yol açar ve bazen nefes alırken yanma gibi bir his oluşarak acır. Gözden yaş bile getirebilen duruma kaşı ise hindistan cevizi yağı öneriliyor. 

Nem oranına dikkat

Burun kuruluğuna en çok yol açan durum havadaki nem oranının düşmesidir. Bu nedenle odayı nemlendirmek gerekebilir. Havalar kuruduğunda özellikle dikkat edilmelidir. Diğer yandan eğer bazı burun ilaçları kullanıyorsanız ya da kullandığınız herhangi bir ilacın yan etkisi kuruluğa neden oluyorsa bir doktora danışarak burnunuz için bir çözüm bulabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağını kuruluk için kullanmak isterseniz her gün özellikle gece yatmadan önce temiz cildinize burun kenarlarına bir miktar sürün. Yağ içeriği olduğu için sivilce ya da siyah noktaya yol açmaması için sabah mutlaka yıkayın ve bölgeyi iyice arındırıp tonik sürün. 

Diğer önlemler

Alınacak diğer bir önlem ise bol bol sıvı tüketmektir. Günlük su tüketimine dikkat ederken bir yandan da özellikle kışın sıcak buharı tüten bitki çaylarının kokusunu koklayarak içmek rahatlamak için yardım edebilir. Kafein tüketimi kuruluğu tetikleyebilir bu nedenle kahve ve siyah çay azaltılmalıdır.

Burnunuzun iç kısmına nemlendirici kreminizden sürebilirsiniz. Evinizi toz içinde bırakmamaya, düzenli olarak toz almaya ve havalandırmaya dikkat edin.