• BIST 101.971
  • Altın 230,145
  • Dolar 5,3205
  • Euro 6,0379
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 16 °C

Büsam’dan 2 Seminer 1 Panel

Büsam’dan 2 Seminer 1 Panel
Büyükşehir Belediyesi Stratejik Araştırma Merkezi (BÜSAM) şehrin düşünce dünyasına yeni açılımlar getirmeye devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Stratejik Araştırma Merkezi (BÜSAM) şehrin düşünce dünyasına yeni açılımlar getirmeye devam ediyor. Hafta sonu BÜSAM tarafından iki ayrı seminer ve bir panel gerçekleştirildi.

BÜSAM'ın Bilgi seminerleri bu hafta iki ayrı konuşmacıyla devam etti. Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Yonca Gençoğlu, "Bilginin Toplumsal Kullanımı" adı altında bir seminer verdi. Biyolojik olarak insanın doğada hayatını idame ettirme yeteneğine sahip olmadığını ifade eden Gençoğlu, "İnsanoğlu biyolojik olarak eksikliklerine rağmen düşünebildiği için doğal dünyada var oluyor ve onun üzerinde büyük bir hakimiyet kurabilecek bir kapasiteye sahip bulunuyor. Bu da insanın bilgiyi üretmesiyle doğrudan doğruya ilişkili. İnsanoğlu etkileşimini devam ettirdiği müddetçe varlığını devam ettiriyor. Aksi takdirde arkeolojik bir kalıntı olmaktan öteye gidemiyor" dedi.

BÜSAM'ın ikinci seminerine ise konuşmacı olarak İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Çitil katıldı. "Bilgi, Mantık ve Varlık İlişkisi" konulu seminerinde insanlar arasındaki problemlerin kaynağına değinen ve bu konuda bir örnek veren Ayhan Çitil, "Tecrübenin öznelliğinden kaynaklanan problemler çıkıyor. İnsanlar birbirlerinin bir şeyi nasıl tecrübe ettiğini bilemiyor. Herkes herkesi birbirleri gibi gördüğünü sanıyorlar. Konuşarak anlaşıyoruz ve tecrübelerimizle ortaya çıkanın aynı olduğunu farz ediyoruz; ama hiçte aynı değil" ifadelerini kullandı.

BÜSAM bilgi seminerlerinin yanı sıra bir de panel düzenledi. "Düşünce Dünyamızda Medeniyet Yaklaşımları" konulu panelin moderatörlüğünü Akif Emre üstlendi. Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Erol Özvar "Tanzimat Dönemi ve Sonrasında Osmanlı'da Devlet Tartışmaları", İbrahim Çelik "Büyük Doğu Diriliş Mavera Dergileri Ekseninde Medeniyet Algısı", Doç. Dr. Burhan Köroğlu da "Çağdaş İslam Düşüncesinde Medeniyet Tartışmaları" konularında bilgiler verdi.

Büsam’dan 2 Seminer 1 Panel

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim