Büyük Acı Atatürk'ün vefatındaki detaylar ile 10 Kasım tarihinin Anlamı ve Önemi

10 Kasım 1938 Perşembe sabahı, Türkiye için hatta dünya için unutulmaz bir an yaşandı.

Büyük Acı Atatürk'ün vefatındaki detaylar ile 10 Kasım tarihinin Anlamı ve Önemi
Yayınlanma Tarihi : 10 Kasım 2020 02:30

10 Kasım 1938 Perşembe sabahı, Türkiye için hatta dünya için unutulmaz bir an yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 09:05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Vatandaşlar, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü her yıl etkinlikler düzenleyerek anmaktadır. Bu yıl ise Atatürk’ün vefatının 82. Yıl dönümü olacaktır.

Atatürk’ün Vefatının 82. Yıldönümü

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından 82 yıl geçti. Kötü hastalığa yakalanan Atatürk, tüm Dünya’yı geride bırakarak hayata gözlerini yumdu. Türkiye için kabullenilmesi çok zor karar oldu.

10 Kasım 2020 Salı günü, ülkede Atatürk’ü anma etkinlikleri düzenlenecektir. Ulu Önder Atatürk’ü anmak için ülkenin her yerinde saat 09:05’te siren sesleri yükselecektir.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konuldu

1938 yılının başlarında Atatürk’te iştahsızlık başladı. Vücudundaki kaşıntılar ve burun kanaması adeta durmadan devam ediyordu. Önce kaşıntıların sebebi Çankaya Köşkündeki karıncalardan olduğu belirtildi, tüm köşk ilaçlatıldı. Atatürk’te kür tedavisi için Yalova Termale gitti. 22 Ocak 1938 günü, Atatürk muayene edildi. Muayeneyi yapan Dr. Nihat Reşat Belger karaciğer rahatsızlığından şüphelenerek, Atatürk’e siroz teşhisi koydu. Doktor Atatürk’e orada kalıp perhiz ve istirahat etmesini söylese de Atatürk dinlemedi ve otelde bir süre tedavi gördükten sonra 1 Şubat 1938 günü Bursa’ya doğru yola çıktı.

10 Kasım 1938 Saat 09:05

Bitkin ve halsiz bir şekilde yatağında yatıyordu Mustafa Kemal Atatürk. Dolmabahçe Sarayı’ndan herkesi yasa boğan o haber geldi. Türkiye’ye hatta Dünya’ya bir daha asla gelmeyecek olan o lider Mustafa Kemal Paşa, hayata elveda dedi. Bu haber Tüm Dünya’yı en çokta Türkiye’yi yasa boğdu. Sarı saçlı, mavi gözlü o insan artık yoktu. Arkasında bıraktığı bu güzel ülke ve onun güzel insanları, her 10 Kasım günü kendisi en özel etkinlikler ile anacaktır. 

ULUSALPOST.COM