Büyük tehlike Emekli Maaşınız Yanabilir SGK yetkilileri resmen duyurdu bu hataya düşen çok kişi var

Büyük tehlike Emekli Maaşınız Yanabilir SGK yetkilileri resmen duyurdu bu hataya düşen çok kişi var

Emekli Maaşınız tehlikede olabilir! Zor durumda kalmamak için bu yanlıştan vazgeçmelisiniz. Tehlike gerçekten büyük..

Emeklileri İlgilendiren kritik bir gelişme var: Emekli Olmuş ancak bir yerden çalışmadan sigortalı gösterilen kişiler büyük bir risk içerisinde.

Yaygın bir hata var. Ağabeyinin Arkadaşının Yeğeninin ya da ne bileyim işte bir yakının işyerinde kendisini çalışan göstererek sigortalı gösteriyorlar.

Oysa aslında çalışmıyorlar

SGK bu konuda bilgiler yayınlıyor ve sahte sigortalı uyarısı yapıyor. Eğer kişiler bu yolla emekli olabilmek için sahte sigortalı yapılmışsa tüm emeklilik primleri siniliyor aynı zamanda devleti aldatma gerekçesi ile silinen bu paralar devlet hazinesine aktarılıyor!

Bu Gelişmeyle İlgili Takvim gazetesi çok çarpıcı bir haberi okuyucuyla paylaşmış! Eğer sizlerde böylesi bir yanlış içerisindeyseniz vazgeçin! Öğrenilmesi durumunda tehlike çok büyük

Takvim.com.tr yazarı Faruk Erdem'in konuyla ilgili yazısındaki detaylar şu şekilde
 

DOLANDIRICILIK VAKALARI SON DÖNEMDE ARTTI
 
Sahte sigortalılık ve bu şekilde yapılan dolandırıcılıklar son dönemde çok arttı. SGK bu konuda denetimlerini sıklaştırdı. Bir yerden sigortalı gösterilen, fiilen çalışmayan kişileri SGK tespit ederse bu kişi adına ödenen primler iptal ediliyor. Bunun yanında bu şekilde ödenen primlerle emekli olan kişiye bağlanan aylık kesildiği gibi, haksız alınan aylıklar da faiziyle geri isteniyor. Bu nedenle "bir yerden sigortalı gösterilen" ve bunu normal sanan kişilerin çok dikkatli olmaları lazım.
 
YAKALANAN YÜKSEK BEDELLER ÖDÜYOR
 
SGK bir kişinin sahte sigortalılığını tespit ederse ilk önce bu sigortalılığı iptal ediyor. Bu sürelere ilişkin olarak ödenen primler de iptal ediliyor ve iade edilmiyor. Sahte sigortalılık ile emekli olan kişinin emekliliği iptal ediliyor. SGK ödenen emekli aylıklarını faiziyle geri istiyor. Sahte sigortalı olunan dönemde ödenen ilaç ve tedavi masrafları da faiziyle geri isteniyor. Dolayısıyla 'bir yerden sigortalı gösterilenler' çok yüksek bedellerle karşı karşıya kalıyor